Преди промените през 1989 година в България популярният белобрад старец, който е най-чакан с подаръците за празниците в края на годината, е Дядо Мраз. Неговият образ днес е трансформиран по западен модел в Дядо Коледа.
Мраз или Коледа обаче добрият старец е винаги очакван с нетърпение и радост.
Въпреки това в края на всяка година от последните 30 у нас се започва спор:„Дядо Коледа“ или „Дядо Мраз“. По-възрастните, били деца в соца, инстинктивно наричат чакания добряк Дядо Мраз, а внуците им оставят мляко и бисквитки на Бъдни вечер, в нощта срещу Коледа, на Дядо Коледа.
Отричането на Дядо Мраз може би е защото в България сме свикнали да го възприемаме като персонаж, възникнал в СССР. Там той е главният приказен герой на Нова година от началото на 30-те години на 20-ти век, не на Рождество.
"След 9 септември комунистическата пропаганда заменя българския Дядо Мраз със съветския му съименник. Дядо Коледа пък е забранен да се споменава, защото се свързва с Рождественските празници, които са били забранени от тоталитарната власт. Както и всички останали религиозни празници", допълва Милен Вълчев от Регионалния исторически музей в Хасково.
В България обаче Дядо Мраз е „обрисуван“ доста по-рано от този в СССР. Доказателство за това е разказът на Елин Пелин от 1910 година „Дядо Мраз и внуците му“.
За разлика от по-късния образ на съветския дядо Мраз, който си има вярна помощница –неговата внучка Снежанка, Пелиновият Мраз си има съпруга и това е баба Виелица. Техните внуци пък са сезоните-пролет, лято и есен.
Елин Пелин има и стихотворение, посветено на Дядо Мраз, която вероятно по –възрастните българи си го спомнят от ученическите години:
Знаете ли кой съм аз —
дядо ви Мраз?…
Тежък лед ми е брадата,
от бял сняг ми е косата.
Ледни дишам ветрове,
страшни трупам снегове.
Дето щипна — почервее,
дето хапна, посинее.
Бягай в къщи и се сгрей,
гледай вънка и се смей!
В началото в СССР Дядо Мраз се изобразява в дълга до земята бяла или синя шуба, дълга бяла брада и ботуши. След 1940 все повече се налага червената премяна, която става традиционна за образа на Дядо Коледа от рекламата на Coca-Cola. Всъщност големият бранд и добрият белобрад старец имат дълга история – близо 90 години.
За първи път образът на Дядо Коледа, нарисуван от художника Хадън Съндблом, се появява в реклама на Coca‑Cola през 1931 г. във вестник Saturday Evening Post, САЩ.
Любопитен факт е, че при обработка на документи преди време историкът от РИМ-Хасково Милен Вълчев се натъква на доказателство, че и у нас горе-долу по същото време Дядо Мраз е също предпочитан като рекламен образ.
В списание „Индустрия и търговия“ от август 1932 година, има реклама с образа на Дядо Мраз. Тя е за елегантни вълнени жилетки и костюми и голям избор от вълнени прежди и чорапи, които се предлагат в „Дядо Мраз“, на ул.“Леге“ 6 в София. На този номер се намира сграда, която е архитектурно-строителен паметник на културата от 1978 г. и която е проектирана и изграждана на няколко етапа от 1914 г. до 2006 г, като административно-търговски комплекс.
И така Дядо Мраз или Дядо Коледа?
Спорът е излишен, казва историкът Милен Вълчев:
„Дядо Мраз не трябва да бъде отричан само, защото общото схващане е, че ни е наложен образ от Съветския съюз. Напротив, ние си имаме наш и български Дядо Мраз, който е свързан най-вече с вярванията за плодородната година“, допълва той.
Красимира Славова
Демек ако кръстиш сина си Дейвид на баба му Мъдона
Хасково
Но пък означава, че родителите му, са или идиоти,или орки!
Тодор крадеца
Кака Снежанка
5G
Кондофрей
on40
Тв1