15 души с психични заболявания ще бъдат изведени от институция и ще бъдат настанени в новия Център за грижа за лица с психични разстройства в Хасково.
Сградата на Центъра вече е готова и оборудвана. Изграждането й е финансирано по Оперативна програма „Региони в растеж“ със съфинансиране чрез Европейския фонд за регионално развитие.
Проектът е на обща стойност около 570 хил.лв. От тях 85 хил. лева са национално финансиране.
Днес заместник-кметовете Динко Тенев и Мария Вълчева, и директорът на Дирекция „Европейски и национални проекти и програми и екология“ в Община Хасково Ваня Христова показаха помещенията в новия център.
В него има всекидневна, стая с оборудване за приготвяне на храна и място за хранене на домуващите. Всяка от стаите е със самостоятелен санитарен възел. Част от помещенията са пригодени за обитаване от инвалиди с необходимите помощни съоръжения за това.
Центърът разполага с обширен двор, където ще се провеждат част от културтерапиите на обитателите му. има обособен и кът за отдих.
Социалното заведение се намира непосредствено до Психодиспансера край булевард "Никола Радев".
Предстои да бъде разписано ново проектно предложение по ОП „Развитие на човешките ресурси“ за набиране на персонала, който ще се грижи за хората в Центъра:управител, медицински специалисти, трудотерапевти, болногледачи. Едва тогава потребителите ще бъдат прехвърлени тук, посочи Ваня Христова.
Обитателите на Центъра ще бъдат определени с помощта на експертите от Агенцията за социално подпомагане и Министерството на здравеопазването, след предварителна социална оценка.
Настанените в Центъра лица ще имат възможност да придобият трудови навици и да се социализират в резултат на всекидневната работа с тях.
Идеята е тези хора, които ще бъдат настанени тук да живеят в домашна среда с добри битови условия, да имат възможност да развиват своите трудови и социални умения, посочи заместник-кметът Динко Тенев.
Проблемът с местата за настаняване в подобни интегрирани центрове на хора с психични разстройства е сериозен не само в Хасково, но и в цялата страна. В нашия регион действително има нужда от това място и чрез създаването на новата специализирана услуга част от тези проблеми ще се разрешат, посочи Ваня Христова.
Очаква се новият център да заработи през 2021 година и в него да бъдат настанени новите му обитатели. Той ще е един от първите от този тип в България, който ще влезе в режим на работа.
Красимира Славова
кака Снежинка
Бахти Идиотизма за който се харчат парите наХората
Порчо
Колко са Тъпи Станчо и Калинките ?
във всички стаи оставили неща за трошене от лудите ....
При нас всичко за лудите е яко фиксирано на място и от неръждавейка - за да не може да го отгризе лудия
2) Кефи ме и шкафчето с огледала в банята - да може лудия да си слага спринцовките и
ако му е кеф да си отреже вените с парче стъкло от огледалото :))
3) Най-големия хит е хладилника за 4000 лева с ледо-генератор - тва е като от американски сериал - главния герой - откачалката - става , налива си кока и допълва с лед
и отива да бие с крак от стол колегата си по стая :))
Аз не съм калинка определено
АмериканскиХойКосмат
чичо ти Снежко
АмериканскиХойКосмат До Чичо Снежко
Факт
такаа
Яни
Клетва
Кара Урман
и още ...
Хасковлия
В ПМГ-то хич не са Откачалки , а са КурТузанки
... Питай батя си
Типично за директорки
Един от представителите, Леонард Берковиц, смята, че фрустрационната ситуация поражда гняв, който се явява подбудителен компонент за агресивно действие. Като такъв той дава възможност да се появят т.н. пулсови дразнители, свързани с мотивацията на личността и със самоопределението на самата ситуация. Те дават възможност агресивната реакция да стане факт.
Гневът по своята същност възниква тогава, когато достигането на целите, към които е насочено действието на човека, се блокира. Това означава, че гневът е първоначален пусков механизъм, а не причина за агресивно поведение. В този смисъл всички пускови механизми се породяват тогава, когато по пътя за реализиране на действието се получи разминаване между източника на гнева и причината за фрустрацията.
Гневът поражда негативно преживяване, докато пусковите механизми изпълняват функцията, необходима за осъществяване на агресивно действие.