От х:

Днес в x:

На 1 януари следващата година в България ще влезе азерски газ, заяви Борисов

На 1 януари следващата година в България ще влезе азерски газ. Така ще постигнем пълна диверсификация на енергийните доставчици. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов, който заедно с министъра на енергетиката Теменужка Петкова провери напредъка на строителните дейности по изграждането на междусистемната газова връзка Гърция-България /IGB/, съобщиха от пресслужбата на кабинета.

Премиерът Борисов е изтъкнал, че по проекта се работи на пълни обороти. "Това, което трябваше да направим, сме го направили, така че да няма и ден забавяне на този изключително важен геостратегически проект - от Александруполис до нашата част, ние имаме 20 на сто там, за да може и от Юг на Север да потече различен от досегашния газ - 100 процента диверсификация", е посочил министър-председателят.
До момента по проекта доставеното количество линейни тръби е 159 км. Заварените тръби са близо 72 км, а общо положените и засипаните по изграждащото се трасе са над 11 км. За изпълнението на строителните дейности на интерконектора работят общо 440 души.

Газопроводът IGB ще се свърже с гръцката национална газопреносна система и Трансадриатическия газопровод TAP в района на гр. Комотини (Гърция) и с българската национална газопреносна система в района на Стара Загора.

Началото на изграждането на междусистемната газова връзка Гърция-България започна на 22 май 2019 г. лично от премиерите на двете страни. Интерконекторът е един от седемте приоритетните проекти за сигурност и конкурентоспособност на енергийния пазар в Европейския съюз. Той е изключително важен и от гледна точка на осигуряване на диверсификация на източниците и доставките на газ за България и региона на Югоизточна Европа. Междусистемната газова връзка ще доведе до реално разнообразяване на източниците на природен газ - чрез него ще получаваме азербайджански природен газ от Трансадриатическия газопровод, освен това през интерконектора България ще може да получава доставки и през терминала на Александруполис за втечнен природен газ от САЩ, Катар, Алжир, Израел, Египет и други, допълват от МС.

Газовата връзка между България и Гърция е с обща дължина 182 км, от които 150 км са на българска територия. Тя започва от Комотини, Гърция и се свързва с българската газопреносна система на Стара Загора. Техническият й капацитет е от 3 до 5 млрд. куб. м годишно. Общата стойност на проекта е 220 млн. евро, се посочва в съобщението.

Източник: Haskovo.NET

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта (2)

  • 1
    Вс
    Всичко
    3 0
    16:59, 16 ное 2020
    Всичко това не е много за хвалене. Защо трябваше тръбата да дойде от Гърция, вместо от южен поток. При това таксите и ползите за България щяха да бъдат по големи. Когато не можем да си направим сметка, но остава да бием тъпана.Тъпанжии,.......
    • SI
      S I C
      2 0
      17:15, 16 ное 2020
      Какво да се очаква от криминална мутра с една книга умствен багаж ?

Още новини

Случаен виц

Последни новини