ГЕРБ се отказва от мярката, защото богатите родители я счели за обидна
ГЕРБ се отказва от първоначалното си намерение за универсални плащания и връща подоходният критерий. Спестените 205 млн. лв. ще отидат за обещаното от премиера Бойко Борисов допълнително увеличение на заплатите в МВР с още 5%, както и частично ще покрият обявеният от здравния министър ангажимент за 600 лв. добавка към заплатата за всички лекари.
Това става ясно от промени в проектозакона за бюджета на държавата за догодина, внесени между първо и второ четене от депутати от ГЕРБ, начело с председателката на парламентарната група Даниела Дариткова и шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова.
Промяната се прави след поредица от експертни критики, че не е добре всички деца у нас да взимат надбавки, дори в кризата.
"При широкото обществено обсъждане на предложението за отпадане на подоходния критерий при изплащане на помощите за деца ясно се очерта НЕОДОБРЕНИЕ. Основният аргумент е, че мярката не е фокусирана към семейства с по-ниски доходи, за които тези помощи биха били от по-голямо значение. Представители на семейства с по-високи доходи дефинираха мярката като обида към тях и като антисоциална политика", пишат в мотивите си депутатите.
По данни на Министерството на финансите през 2020 г. надбавки получават към 570 000 деца от общо 1 250 000. Разширяването на помощта за около 680 000 деца щеше да струва допълнително на бюджета 390 млн. лв. за 2021 г. Сега ГЕРБ предлага бюджетът да спести част от средствата – 205 млн. лв., като същевременно вдигне размера на плащането и месечния доход на семейството, при който то се полага.
Според новата идея размерът на помощта се увеличава "значително". За едно дете в семейството тя ще стане 50 лв. от началото на 2021 г., при 40 лв. досега. За семейство с две деца плащането става 110 лв. при 90 лв. в момента. Семейните помощи за три деца ще нараснат от 135 лв. на 165 лв., за четири - от 145 лв. ще станат 185 лв. и т. н.
Завишава се и доходът за получаване на детските. Пълният размер на добавките ще получават семейства, в които доходите на човек са до 510 лв. (при 410 лв. в момента), гласи предложението. 80% от помощта пък ще се полага при официален доход между 510 лв. и 650 лв. на човек (410 - 510 лв. сега).
По данни на НАП за 2019 г. въз основа на подадените данъчни декларации на всички около 3 милиона българи, които имат официални доходи, 91.5% от хората получават под 2000 лв. на месец, а 72% взимат до 1000 лв. Пазарът на труда у нас обаче има сравнително високи нива на сивия сектор в определени браншове, което не се отчита при раздаването на надбавките.
От спестените 205 млн. лв. 77 милиона ще бъдат пренасочени за обещаното от премиера Бойко Борисов допълнително повишение на заплатите в МВР с още 5% над заложеното в проекта на финансовото министерство увеличение с 10%, става ясно от мотивите на депутатите. В същото време полицаите протестират за 30%, тъй като смятат, че са на първа линия в борбата с Covid-19.
Останалите средства ще подпомогнат частично отделянето на необходимата сума за поредната обявена от правителството мярка за борба с пандемията – добавка към заплатата на всеки лекар от 600 лв. на месец, на сестрите – 360 лв., а на санитарите – 120 лв. За целта бюджетът на здравната каса ще бъде допълнен с 237 млн. лв., част от които ще дойдат от спестените детски надбавки.
Ема
Един Кор , ама от Сърце ви даде Чичко Чекмедже
dd
Аз лично бих извил врата
✔
Вазелин Маринов
Слава на Еднокнижника !
Порчо
toro
САМОЛЕТИТЕ И КОРАБИТЕ СА ОТ НАШИТЕ
Dzakardo
А за вас редови калинки дали ще има?
Нема такава държава
ГЕРБ=лъжа
777
888
333
на избори
Ivan