Опашка. Това е гледката пред всяка аптека в Хасково през последните няколко дни. С главоломното нарастване на случаите на заболели от коронавирус започна и презапасяването с имуностимуланти и антибиотични препарати, които се прилагат за лечение на Ковид, като Авирон Рапид и съдържащата азитромицин група антибиотици.
Поради отчетеното презапасяване здравният министър Костадин Ангелов предупреди днес, че самолечението с препарати и антибиотици, които не са изписани за конкретния човек по лекарска преценка, е опасно.
„В началото на заболяването е изключително опасно за здравето на хората, защото намалява имунитета им, а те имат необходимност в началото от него, за да се бори организма с инфекцията".
С подобно предупреждение излязоха по-рано и от Българския лекарски съюз. Здравният министър за пореден път успокои, че лекарства в наличност има по складовете.
Проф. Асена Сербезова, която е председател на УС на Българския фармацевтичен съюз също коментира, че се наблюдава през последните свръх запасяване и употреба на антибиотици, което е и една от причините за недостига в аптечната мрежа.
Тя посочи, че според данни на Световната здравна организация, само 8 % от всички хоспитализирани, доказани с коронавирусна инфекция в света, са с бактериална инфекции, което налага лечение с антимикробни средства.
В противовес на това обаче практиката, не само у нас, но и в други държави е, че на 72% от болните от Ковид се преписват антибиотични препарати, част от които съдържат азитромицини, посочи тя.
Заради създалата се ситуация призивът е към джипитата, които преценят, че има нужда да предпишат антибиотичен препарат на свой пациент, да го направят генерично, а не по търговско наименование. Тя посочи, че в момента има около 12 лекарствени продукта, които са еквиваленти на оригиналните и съдържащи азитромицини, но когото лекарите предпишат конкретен антибиотик с търговското му наименовоние, фармацевтите нямат право на генерична замяна, освен ако в рецептата не е оказано изрично, че това е възможно. А това пък от своя страна връща отново пациентът в лекарския кабинет, коментира Сербезова.
Тя предупреди, че стартира и седмица на осведомеността за явлението антимикробна резистентност.
„Всяка свръхупотреба на антибиотици не по предназначение, както се случва, може да доведе до ситуация, в която този антибиотик няма да може да ни действа. Защото, когато не го приемаме по правилното предписание и при не установена бактериална инфекция, създаваме резистентни щамове И, ако в един момент се окаже, че имаме действително нужда от Азитромицин, например, е възможно той да не ни подейства именно заради тази развита резистентност“, допълни проф. Асена Сербезова.
Разпространителите от големите аптечни вериги и от Фармацевтичния съюз също потвърдиха, че има достатъчно количества препарати, но презапасяването, което се случва в момента, създава усещането за липсата им в аптеките.
При търговците на едро има достатъчно количества от всички лекарствени продукти, увериха и от Агенцията по лекарствата.
Аделина Любенова, представител на търговците на едро на лекарства посочи, че само през вчерашния ден са разпратени 24 хил. опаковки Азитромицин към аптеките. Има достатъчно на склад и антиоксиданти, както и имуностимулиращи препарати, допълни тя.
На фона на тези уверения обаче, председателят на Областния фармацевтичен съюз в Хасково, който е собственик на няколко аптеки, Красимир Колев потвърди липсата на азитромицини не само в мрежата на дребно, но и в складовете.
„Направил съм заявки и до трите големи аптечни бази у нас преди дни, но доставка и до момента нямам, нито на Азитромицин, нито на генерици“, Коментира той. Колев изрази съмнение, че е възможно да се случва и реекспорт на тези най-търсени препарати за лечение на Ковид в домашни условия, заради дефицита им и в Европа.
Красимира Славова
Неразбиращ
За какво се запасявате, като не знаете дали ще се разболеете?! По тази логика вземете да си купувате и ковчези и си запазвайте места в Гробищния парк.
Аман от прости и страхливи хора.
има свободен пазар мухльо
Бър
Тъп,по-тъп,най-тъп,Хасковско каунь,Станчо,Боци Чек
на моите родители още през Април месец
..... даже направиха по 2 дози преди да почнат да изчезват по аптеките
.... А Докторите и Държавата още мълчат и гледат като идиоти
... Азитромицин-а помага при а-типични инфекции , но не и при корона вирус
....
Това което има в момента и препоръчвам за възрастни е
ПНЕВМО 23 (PNEUMO 23) - има такава и за децаа Превнар 13 Prevenar 13 (в детския имунизационен календар е
АРСЕН ЛЮПЕН
Джони
Делян , Свинята на Доган и Братя Домусчиеви
Недоумяващ
Сара
Дъ флайинг дъчман
Летучий голландец
читател
Г
Егоистични твари!
а ти защо се пълниш хладилника
Дидко
що не идеш
: )
фармацевт
презапасяването означава само едно
3662
до 3662
3662
до 3662
ди 3662
: )
така мисля
възмутен родител
666
лекар пенсионер
и аз
Или
За
11111
д-р Делисиева
Презапасяването е наследство от социализма когато нямаше нищо на рафта и когато пуснат нещо се купува колкото може, защото втора възможност няма да има.
ИВАНОВ
АРСЕН ЛЮПЕН
що бе
ДИ-РЕКТОР