Тя е на 30 години. Увлича се от мащабите и пространството. Харесва й да предизвиква минувачите по улицата да се усмихват. Да оставя послания в цвят и думи на обществени места.
Художничката Пламена Пелант е от Димитровград, но Хасково малко по малко се превръща в нейното огромно творческо платно.
Във фирмена база в индустриалната зона и на няколко улици в областния град тя вече е оставила своя отпечатък.
А техниките на графити е учила в Пилзен. В чешкият град, където живее от десет годишна допреди няколко години, когато отново се завръща в България, тя завършва средното си образование в тамошното арт училище.
Пътят й като уличен творец в Хасково тръгва преди година от идеята в 14-то издание на фестивала „Театър, обичам те“ да бъде включен и графити фест, който спонсорират тогавашните работодатели на Пламена.
Изрисуваните от нея и още няколко художници пана са разпродадени с благотворителна цел в подкрепа на развитието на младите таланти.
След като регистрират интерес към тази форма на изкуството, работодателите на Пелант предоставят необходимите й материали, за да превърне от скучния метален капак на трансформатора на един от обектите им в донкихотовско приключение.
Дон Кихот с послание към детската наивност и чистотата на стремежа към търсенето на доброто, макар грешките, които правим докато сме млади, е темата в първата й рисунка в откритото обществено пространство, прави я в средата на март 2019 година. От нея започва разкрасяването на малката уличка „Стефан Караджа“. А портретът на Караджата е редом там до този на Хаджи Димитър.
Съсед от улицата харесва идеята и разрешава на художничката да направи рисунка върху металната му ограда. В нея Пламена Пелант вплита идеята за стремежа към знанието, което повдига завесата и открива на човек тайните на света около него.
Много от идеите подсказват тогавашните й работодатели. „Благодарение на желанието и усещането за изкуство на Веско и Велина Недеви, и тяхната подкрепа, се родиха голяма част от идеите, които реализирах“, споделя стрийт художничката.
И за да влезе в злободневната световна тема на днешното време-здравната пандемия, авторката придава в една от рисунките си тъгата по това как мерките за дистанция, свързани с разпространението на Ковид, разделят хората. Нея рисува по време на извънредното положени през пролетта. Изобразила е роботи с маски на две различни планети. Посланието й е, че разделите тежат, но дори на физическа дистанция един от друг, трябва да намираме време да си казваме „Обичам те“ и да засвидетелстваме внимание към близките си хора.
Докато е рисувала на различни обекти по улицата, е имала различни случки, показателни за това как хасковлии по различен начин възприемат стрийт изкуството.
Дори са викали полицейски патрул, за да я провери дали не съсипва нечие имущество и не загрозява общественото пространство. Тази случка завършва с добър край, след като полицаите на мястото се уверяват, че става въпрос за добронамереност, за изкуство, не за хулиганска проява, разказва Пламена. Тя не се сърди на човека, които е бил мнителен и е подал сигнала, защото разбира, че все още няма силни традиции на този начин на изява в по-малките градове у нас.
Но в спомените си от творческия процес пази и прекрасния коментар на минувачка, която й споделя, че откакто я е забелязала да рисува на ул. „Стефан Караджа“, променила маршрута си и всяка вечер минава точно по малката уличка на път към дома си. „Когато съм тъжна или съм имала тежък ден, минавам оттук, за да се разведря и да си оправя настроението“, споделила й жената.
„В думите на тази жена е истинският смисъл на това, което правя. Затова рисунките си проектирам така, че да бъдат послания към хората“.
В базата в индустриалната зона на града, където допреди няколко месеца е работила, Пламена Пелант също е оставила своя почерк. Велина Недева казва, че част от скучните голи стени на някои от сградите в базата след нейната намеса, са вече цветни пана, които носят настроение и освежават деня на всички наоколо.
Художничката е имала и няколко частни поръчки. Хората си поръчват рисунки на различни теми, но всичко е в огромни размери. Някои от тях й разказват за мечтите си и тя ги претворява по стените на домовете им, други пък искат да им нарисува красив свят, в който да потъват след тежкото ежедневие. Така се появява на вътрешната стена на оградата на имот на хасковлия джунгла с пъстроцветни папагали, лиани, шимпанзета, жирафи.
На оградата на ул.“Добруджа“ пък е изрисувала по желания на собственика на имота, който е почитател на високопроходимите автомобили, офроуд приключение.
В Чехия стрийт изкуството става все по популярно и местната администрация сама търси художниците за съвместна работа по обекти в града и за превръщането им в цветни пространства, разказва Пламена.
“Държа връзка с моите съученици и преподаватели от Пилзен и те ми разказват, че рисуват графити в подлези и надлези и така правят иначе тези не толкова приятни пространства в приветливи места. Често дори те се превръщат в част от атракците на града и гостите се снимат за спомен там.“
И в Хасково, и в Димитровград художничката ежедневно се натъква на обекти, които смята че може да впише по артистичен начин в пространството и те да стоят като украса, вместо да го загрозяват.
За преобразяването на някои от тях дори има планове. И мечтае един ден да може да ги осъществи.
Красимира Славова
Чабе
Почитател
Почитател 2
https://www.facebook.com/PlamPelant/
Сиера 90
Естет
Стружка
акжуртС
Плам
чудо
Плам
solo
гражданин
Delcheva
Запознат
й
Златева