Лични лекари от Хасково агитират за идеята в областния град да бъдат обособени Ковид кабинети. Те да са ситуирани на едно място и да поемат за преглед и диагностика, както и за тестване, симптоматични за коронавирус пациенти.
Идеята лансират общопрактикуващите лекари -педиатрите д-р Марио Янакиев и д-р Николай Николов.
„Идеята е всичко да се случва на едно място. В тези кабинети ще дежурят лекари и медицински сестри, които ще посрещат пациентите, рискови за Ковид за преглед и диагностициране. Там ще могат да се назначават изследвания и адекватна терапия, персоналът ще е подготвен и обезопасен за работа със заразно болни.
Случаите на инфектирани с коронавирус се увеличават у нас всеки ден, а засега акцент се слага все още върху болниците и спешната помощ.
Според мен, ако добре се организира посрещането на пациентите със симптоми в доболничната помощ, това ще е вид превенция за разпространението на заразата. Защото мнението ми е, че на първа линия са медиците от доболничната помощ и хората от лабораториите, на втора са болниците и на трета -реанимациите.“, коментира д-р Янакиев.
Цялата идея за Ковид кабинетите се върти около това, че ако навреме се постави адекватна диагноза и лечение, пациентите няма да стигат в такава численост, като в момента, до болниците, а това ще позволи „въздух“ за системата, защото по отделенията има и болни с други нелеки диагнози.
„Сега общопрактикуващите лекари сме длъжни да се чуваме с болните си от коронавирус пациенти по телефона и да реагираме ефективно едва когато състоянието им се влоши. Когато обаче лекарят се срещне с пациента на живо, преценката за реакция е естествено по-точна.
А целта на това, което предлагаме като организация е да няма циркулация на заразени по целия град, защото кабинетите на джипитата са пръснати. “, обяснява д-р Марио Янакиев.
Той посочи, че подобни Ковид кабинети могат да се обособят например в ДКЦ1, тъй като там има има територии, които могат да бъдат изолирани от останалите кабинети, а и при назначаване на PCR тест, той може да бъде направен веднага, тъй като има и лаборатория. „Може да бъде подбрано обаче и друго място. Може тези Ковид кабинети да бъдат ситуирани и на територията на МБАЛ-Хасково. Всичко е въпрос на колаборация между местните и държавните власти, тъй като за всичко това трябва да има осигурено и адекватно финансиране.“
Че трябва да има обособена зона за рискови за Ковид болни д-р Николай Николов, който е и който е и член на УС на Сдружението на общопрактикуващите лекари в България и председател на структурата в Хасково, лансира още в началото когато коронавирусната пандемия застигна България през април.
Тази организация е важна да се направи още сега според него, не да се чака, когато системата съвсем се задъха.
„Обособяването на място, където хората знаят, че могат да отидат, съмнявайки се, че са заразени е важно, не само, защото ще се предпазят останалите от практиката на дадено джипи, но и защото ние също сме хора и се разболяваме. Ако сте със симптоми и вашето джипи е карантинирано, и това се случи и с неговия заместник, как ще се ориентирате в ситуацията?“, дава пример д-р Николов.
Според него в Ковид кабинетите могат да дават дежурства срещу допълнително възнаграждение освен опитните, и младите лекари, както и специализантите. Организацията на подобно звено той смята, че трябва да се поеме от РЗИ.
Д-р Николов, който е част от Областния оперативен щаб за Ковид в Хасково казва, че нееднократно е поставял темата на обсъждане, но досега без резултат. Опитният лекар посочи, че вече има добри примери в тази посока, както от другите европейски държави, така и у нас. Подобни кабинети са организирани в Пловдив, София, Бургас.
За включване в борбата с Ковид 19 на лекарите в доболничната помощ и по-специално тези в специализираната извънболнична помощ – специалистите в ДКЦ-тата призова днес и здравният министър проф. Костадин Ангелов.
„Навлизаме в доста сериозна фаза на разпространение на Ковид-19 в страната. Най-големият проблем, пред който сме изправени, е свързан с медиците, които са на първа линия. Всички са изморени, част от тях са болни, някои са и в реанимация, други са карантинирани. Имаме нужда от помощ. Решение виждаме в активното участие на лекарите в доболничната помощ и по-специално тези в специализираната извънболнична помощ – специалистите в ДКЦ-тата. Лекарите в лечебните заведения работят 24 часа в денонощието, седем дни в седмицата, за всички, които имат нужда от тях“. Това заяви министърът на здравеопазването на брифинг в МЗ.
За там са
Митева
гост
just business
Доктор Мария
Марио
Мичето
Инфекционист
Д-р Кико
Хо
Яни
ДА!!!
За лекарите: трябва да дават дежурства на ротационен принцип за да могат да обслужват и останалите си пациенти, а и да не поемат прекалено голям вирусен товар едни и същи доктори.