Стенописите в уникалната антична гробница край хасковското село Александрово са в окаяно състояние. По тях има нови пукнатини и трябва да се вземат спешни мерки за реставрацията и консервацията на некропола. Това сочи първоначалният анализ от 3D сканирането на интериора на гробницата от екипа на доц. д-р Георги Нехризов от Археологическия институт с музей при БАН.
Проучването е извършено със специалното разрешение на Министерството на културата, обясни доц.Нехризов.
„Все още се правят анализи, но първоначалните впечатления са, че гробницата е в много тежко състояние. По нея не са полагани отдавна никакви грижи“, посочи археологът и обясни, че вече е изпратил доклада си към Министерството.
Георги Нехризов работи в района на гробницата и по теренни проучвания. Целта е да се установи контекстът, в който гнекрополът е бил изграден.
Александровската гробница беше открита през 2000 г. от археолога Георги Китов.
Некрополът е датиран към 4 век пр.н.е. Предполага се, че е принадлежал на тракийски цар или знатен аристократ.
Уникалността на гробницата е в реалистичните, нехарактерни за това време, човешки фигури, изрисувани по стените на гробната камера.
Оригиналната гробница е затворена за посетители и в нея влизането става само с подпис от министъра на културата.
Туристите имат възможността да се насладят на уникалните стенописи в точното копие на некропола, което се намира в изградения в непосредствена близост до оригинала, с финансиране от японското правителство Музеен център на тракийското изкуство в източните Родопи.
Куртелов
майнатаму
Обективен