От х:

Днес в x:

Проф.Илия Прокопов: Хасковските фалшификатори на антики са най-добрите

    Най-голямата група най-талантливи майстори и фалшификатори на антики в Европа са от региона на Хасково. Сред тях обаче има, както истински художници и творци, така и хора без талант и морал. Това призна в лекцията си относно идентификацията на фалшификатите на недвижими културни ценности проф.Илия Прокопов от Югозападния университет „Неофит Рилски“, който от 20 години, заедно със съмишленици, документират фалшификациите.

    Лекцията му беше част от конферeнцията в Хасково, посветена на занаятчийството и антикварния бизнес в трансграничния регион. Форумът бе организиран от Сдружение за регионална социално и икономическо развитие в партньорство с Тракийска клубна асоциация на природните спортове- Турция, по изпълнение на проекта „Увеличаване на трансграничния туристически потенциал между Хасково и Одрин“. Проектът се финансира от ЕС чрез програмата за трансгранично сътрудничество Интеррег-ИПП България-Турция.

    Професорът представи пред историци, специалисти, представители на местната занаятчийската камара, делегация от пограничния турски район Одрин, ученици и преподаватели от хасковската Професионална гимназия по туризъм „Александър Паскалев“ своя анализ за част от техниките, които се прилагат за фалшифициране на артефакти, както и за разпознаването им.

    Макар у нас проблемът с фалшифицирането на историята, да се появява с 50 години по-късно от съседна Гърция, след Освобождението, към 70-те години на миналия век геният на българските фалшификатори в изработването на дребни монети и предмети, е вече световно признат, посочи проф.Прокопов.

    По време на тоталитаризма в Хасково е било базирано и едно от най-големите ателиета за фалшифициране.

    И днес страната ни е не само главен коридор за движението на антики ментета, но и основен износител. Към момента за експертите са известни около 20 ателиета на фалшификатори в България. Някои от тези кописти притежават изключителни умения и знания и са постигнали неразпознаваеми с конвенционалните средства фалшификати, коментира проф.Прокопов.

    Професорът отбеляза и опасността от разпространението на фалшификатите и че този процес може да доведе до необратими последствия, като това, че добрите имитации могат да проникнат във фондовете на музеите или в частни колекции, и след време да бъдат неправилно интерпретирани.

    “Най-важното, върху което се крепи нашата колективна памет, е оригиналът. А оригиналът представлява уникален продукт на еволюцията и историята. Той носи много видове стойности: материални, исторически, художествени, символни, емоционални“, подчерта проф.Прокопов и посочи, че огромна част от активите към бъдещите валути, в това число и дигиталните, ще бъде информационната стойност. Затова фалшифицирането на историята минира бъдещето ни по непредсказуем начин. Освен това, обемите от трафика на антики, който е най-сериозен след тези на оръжия, лекарства и наркотици, не са легални средства и потъват в „сивия“ сектор.

    Поведението на някои от най-добрите фалшификатори, за които се знае неофициално, че са сред най-щедрите дарители на оригинали към музеите, професорът обясни, че това не е нищо повече от „индулгенция“

    Той отбеляза пропуските в българското законодателство, които често оставят „отворени“ вратички за фалшификаторите, тъй като в Закона за културното наследство не съществува терминът „фалшификат“.

    Професорът сподели и идеята си как фалшификаторите да бъдат привлечени в полезност. Те могат да бъдат вписани в сегмента на занаятчиите и използвани рационално, като им се осигури възможност да се сдружават в легални групи, които да изработват легални реплики на популярни артефакти от дадения регион. Така те ще бъдат полезни за развитието на туризма в този регион. Според професорът обаче, за да се осъществи този акт, трябва да има първо обществена нагласа и тогава политическата воля ще бъде зависима от обществената нагласа.


    Красимира Славова

    Източник: Haskovo.NET

    Видеа по темата

    Facebook коментари

    Коментари в сайта (14)

    • 1
      Го
      Голям проблем
      9 -3
      19:50, 9 окт 2020
      Всеки ден купувам антики. двем
      • Бъ
        БЪЛГАРИН Е СИНОНИМ НА
        5 -8
        20:52, 9 окт 2020
        крадец. Разбойник .М.ай.коп.ро.да.вец. Пи.д.раз. Май.к.еб.ач. Б.ок.л.ук.
    • 2
      00
      007
      11 -1
      19:57, 9 окт 2020
      Проф. Иля Прокопов ! Славова, все по-интересно копаеш дъното
      • Всеки ден се моля на Господ да
        води ръката ми и да ми даде 1% от неговия талант.
        ...
        А иначе всеки профан е готов за капитан на националния отбор по футбол.
        ....
        И на всичките "Критици" , ръцете им в оная им работа заврени :))
    • 3
      Bo
      Bond James Bond
      8 -1
      20:16, 9 окт 2020
      В "Сусам сън не спят! Според Хасково нет "Сусам" е непозната дума и се цензурира!! Срам и позор сте за нет журналистиката !!!🤐
    • 4
      То
      Този-онзи
      11 -6
      20:47, 9 окт 2020
      Професора- голямата мишка, отишъл ли е в хасковския музей да види , че всички монети в експозициите са ментета, всчки предмети също, едва се намират няколко оригинала? Защо е тази подигравка с хората с излагане на фалшификати? Професоре заеш ли, че музеите са най-големите купувачи на ментета? Смешници, събрали се да говорят неща, които знаят, че не са така.
      • Ра
        Рат
        6 -1
        22:44, 9 окт 2020
        А защо не подадеш сигнал в полицията, че в музея е пълно с ментета или ти стиска само тук, анонимно да си дрънкаш. Бъди мъж и подай сигнал!
    • 5
      Ан
      антиквар
      12 -1
      20:51, 9 окт 2020
      Всички знаят какви "специалисти" преподават в т.н. югозападен университет.
    • 6
      Ур
      Уруда
      5 -1
      06:30, 10 окт 2020
      А проф. Николай от х-л Симеон не е ли поканен на това изслушване ? Странно ! Не се вижда в редиците от професори . Може да брои някакви купища с монети и да е възорепятсван.
      • Мл
        Млада гвардия
        5 0
        07:35, 10 окт 2020
        Синът му е бил там.Основал някаква фондация на тази тематика и щял да ходи на обучение я Абу даби.
    • 7
      Го
      Гост1
      8 0
      12:49, 10 окт 2020
      По добре Слави майстора да беше им изнесъл лекция. Ама и на тях и на него май не им оттърва.
      • Ро
        Робокоп
        1 0
        13:55, 11 окт 2020
        Славейко жив ли е?
      • Го
        Гост1
        0 0
        17:36, 12 окт 2020
        Жив и здрав е сигурно повече Пт мен и теб.
    Последни новини