Послания за мир, толерантност, съвместно съжителство. Но изразени не с думи, а със спрей и боя.
Седем художници от цяла България-Пловдив, Варна, Русе,София, се включиха в четвъртото издание на Графити фестивала в Харманли тази година. В него те рисуват своите картини по оградата на Регистрационно-приемателния център и превръщат бетонните сиви пана на бежанския лагер в картинни послания.
В събитието за поредна година вземат участие и ученици от местни училища, а в подготовката на стената за рисуване са се включили и търсещи международна закрила лица от Чад и Иран.
По външната ограда на стената рисуват шестима художници, а вътре при всички мерки за безопасност, свързани с коронавируса, е допуснат един творец.
Идеята, с която продължаваме инициативата, е да променим нагласата за хората, търсещи закрила у нас чрез изкуството. Защото изкуството, обединява, а не разделя. И художниците, които участват всяка година, вплитат в картините си своите позитивни послания, че търсещите у нас закрила, са хора със своите професии и умения, и могат да бъдат част от нашето общество, да живеем заедно, да сме си полезни. За възможността на различните култури да съжителстват в хармония, споделя Милена Николова от Мисията в България на Международната организация по миграцията /МОМ/, която е организатор на Графити фестивала.
Началото му беше сложено през 2017 година с подкрепата на община Харманли, която и досега съдейства той да се състои.
Тази есен Фестивалът приключва на 2-ри октомври. За четирите му издания над половината от дългата около километър стена е вече покрита с рисунки.
Пенсионерка
уважаема
и това ще отмине
Реването