От х:

Днес в x:

Първата защитена градина в България

Реколтата в първата българска градина, отглеждана от хора със специфични нужди, зрее в екологични условия, увери се БТА на място, в град Божурище, западните покрайнини на София. Там миналия четвъртък беше официално открит един от първите центрове за защитена заетост в България, създаден като част от националния план на Държавната агенция за хората с увреждания за трайна заетост на хората в неравностойно положение.

Неофициално работата в градина Вдъхновение е започнала с първите посеви още през юни, каза основният инициатор Милена Боева, която е майка на 14-годишен младеж със специфични потребности и основател на сдружение За децата-2017 (forkids2017.org). По думите й всеки има право на работа и препитание, защото родителите няма да са вечни.

Сега портите (с бодлива тел) на бившата военна школа в Божурище са широко отворени за всички, след като общината предоставя мястото и сдружението с помощта на доброволци облагородява пустеещия терен.

Работниците са 15, но наоколо има поне още десет - родители и съмишленици, които ги подкрепят в култивирането на пространството.

Младежите са на възраст между 24 и 35 години и за повечето от тях това е първата работа, на която ги наемат, поради, или въпреки специфичните им нужди. Да бъдат градинари им доставя видимо удоволствие, защото посрещат с широки усмивки и показват насажденията си с гордост, че не използват пестициди за отглеждането им. Казват, че най-много обичат да поливат и да празнуват. Общото между всичките е, че са благодарни за мястото и екипа, тъй като са получили шанс да се трудят, имат повече социални контакти и са сред природата.

Близо до парниците и лехите, в един от фургоните се намира фермерски магазин, където продават пресни био зеленчуци, сухи подправки, лютеница и конфитюри, произведени на място от същите хора.
Според трудовия терапевт Борислава Васкова градинарите са топ и не само в земеделската работа. Домакините работят на терен и като помагат в изграждането на къща на дърво, достъпна и за инвалидни колички, арт-ателие и бар Шишарка на открито.

Имат и дългосрочна цел - да приобщят повече хора към каузата, така че прилежащата военна сграда също да бъде реновирана и да стане център за терапия и рехабилитация на закрито. Дотогава очакват гости, доброволци, клиенти и ще се радват на дарения от градинарски инструменти. Отворено е всеки делничен ден след 9 сутринта.

Източник: Haskovo.NET

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Още новини

Последни новини