„Град без автогара е мъртъв град. Идваш в нищото, тръгваш незнайно как и често и накъде.“ Така описателно една от гражданките на Харманли говори за абсурдната ситуация, в която са местните жители и пристигащите с обществения транспорт тук.
В центъра на 25- хилядната община - Харманли вече няма автогара, а само автобусна спирка.
Няма сграда, в която да се продават билети, няма тоалетна, няма никакви условия за чакащите, няма дори надежда информация. Метална конструкция тип павилион ще играе ролята на подслон, когато завали. В топлото време е затворена. Тя е поставена от община Харманли по решение на Общинския съвет.
До абсурдната ситуация днес се стига заради нехайството от страна на кметството, казва местният лидер на „Възраждане“ Николай Георгиев.
В израз на недоволството на хората от липсата на каквато и да е информация за движението на автобусите, както и заради много спрени линии от настоящия превозвач, спечелил обществената поръчка, днес беше направен импровизиран протест на мястото на спирката. Тя се намира срещу сградата на обслужващия сектор на бившата автогара, която всъщност е частна собственост от над 10 години.
Сградата е купена от бизнесмените Янчо Генев и Румен Тянков от предишния й собственик-превозваческа фирма през февруари 2019 година. В нея е имало билетни гишета, чакалня, тоалетни и помещение за майки с деца, менажирали са и превозите, като са събирали символична такса за спиране на автобусите и за продажба на билетите през фирмата си „Автогара Харманли Сити“. „Опитвахме се да менажираме тази дейност, но накрая излязохме не на нула, а на минус. Плащахме две заплати за обслужващ персонал на гишетата и цялата поддръжка. В крайна сметка решихме да премахнем тази дейност в бизнеса си.“
Това се случва през март месец, тази година.
„Община Харманли беше предупредена за това ни решение навреме. Предложихме на кметството различни варианти, през които можеше да се запази тази социална обслужваща функция в полза на гражданите. Бяхме съгласни например да дадем чакалнята под наем на общината. Или пък общината да поеме работните заплати и осигуровките на служителката на гишето за продажби на билети и подаване на информация. Имаше много варианти, за които ние бяхме отворени. Част от тях бяха подложени на обсъждане и на Общинската сесия през март. От местната власт не откликнаха на нито една от идеите“, казват двамата бизнесмени.
Така в Харманли думата обществен извънградски транспорта е изпразнена от съдържание. На практика всеки се спасява както може. Хората се питат се помежду си кога има автобус за съответната дестинация, която им трябва. Понякога това става и през социалните мрежи. Често обаче изненадващо откриват, че графикът на тръгване е променен, а в други случаи разбират, че линията е спряна и то по най-неприятния начин-чакат, а автобусът им просто не идва. А затова не може да се разбере предварително, защото няма никаква официална информация-нито в интернет, нито на място.
Още по-фрапираща става ситуацията обаче, когато външен човек пристигне в Харманли и после трябва да си тръгне. Това може да се превърне в истинско приключение за него, незабравимо, но с отрицателен знак.
Такъв е случаят, за който разказва Ренета Янкова от Стара Загора. Пристигнала в Харманли при роднина, днес жената се луташе около спирката, за да разбере как може да си хване обратен автобус.
„Докато пътувах от Стара Загора насам една от пътничките разказа, че като мен сега, преди седмица е трябвало да се връща по обратния път и е планувала да се прибере в 15.30 –по разписание за автобус знае от години, че е последния към Стара Загора, оказало се обаче, че последният е всъщност в 13.20 ч. С такси е трябвало да догонва автобуса по пътя, за да се прехвърли в крайна сметка в него и да се прибере същия ден.“
„Така ще закопаят този града“, коментира ситуацията и един от доайените в превозваческия бранш в Харманлийско -Васил Салапатов. Според него най-големият проблем е шуробаджанащината, която се шири в местната управа и приближените до нея превозвачи още при провеждането на търговете за отдаване на транспортните линии. Самият той има десет автобуса и на последните търгове не е успял да спечели нито една линия. „Взеха ми линиите. Играхме на търговете но нещо не спечелихме. Линиите ги дадоха на фирма, приближена до местното ръководство на ГЕРБ“. Сега превозните средства на фирмата са на гараж, а шофьорите-разпуснати.
„Не знаем къде да търсим автобуса, за където пътуваме. Нито пък в колко часа има линия. Някои от шофьорите пък, които за първи път идват не знаят къде да спрат. Всичко е объркано.“, казват харманлийци, които днес изявиха волята си по темата и поискаха общината да поеме социалната си функция в този случай, за де се внесе ред и яснота в междуградските превози.
„Проблемът в Харманли с автогарата е от 15 години. Всички знаят на какво се дължи той. Фирмата, която управляваше дейността й остана без лиценз. От общината сме направили каквото трябва-има поставена спирка“.Така пък коментира искането на хората кметицата на Харманлийска община Мария Киркова.
Красимира Славова
Железан
От коя партия
Мирише на мафия.
👎
😣
цецо
Консултант
John
Лиско
Пътник
Скъпи жители на Харманли, как търпите това отношение, никакви права ли нямате тук? уважавайте поне СЕБЕ СИ!!!