Малки фотографи днес се докоснаха до голямата магия на образа и проявяването му в Регионалния исторически музей на Хасково. „Ретро фото“ е първата работилница от серията забавно-опознавателни инициативи това лято, които организират от музея.
В днешното първо занимание с историците от отдел “Най-нова история“ д-р Веселина Узунова и от „Нова история“ -Милен Вълчев, заедно с експертната подкрепа на фотографа Янко Найденов, децата научиха интересни истории за първите фотоапарати в Хасково, както и за нравите на хората от преди век, за тяхното отношение към снимките и фотографите.
Днес децата снимаха в лапидариума на музея със стари апарати. А пред тях магията на това как заснетият образ се появява на хартията, в тъмната стаичка, която подготвиха от музея с автентични уреди, разкри Янко Найденов.
Малките фотографи продължават занятието си в четвъртък, когато ще могат да се докоснат до едно истинско фотографско бижу-стария апарат с обектив на Цайс от 30-те години на миналия век, с който е снимал Емануел Карекинян и дарен на музея от сина му Каракин Карекинян, също фотограф.
Децата ще вървятпо стъпките на фотографията в Хасково отново в четвъртък, когато е втората част от обучението им. През август ще е втората серия на „Ретро фото“ в Музея.
А историята на местното фотото минава през много известни тукашни фамилии.
Хасковлии много обичали да се снимат като цяло, разказва д-р Веселина Узунова. Най-предпочитали обаче да застанат на „гледка“. Качвали са се на Ямача за снимка, защото смятали, че там стават най-хубавите кадри. На фона на пейзажа изпъквали най-добре новите им дрехи. Снимки на хора на главната улица, застанали специално за това, са по-голяма рядкост, освен ако не са дюкянджи, които обикновено позирали пред дюкяните си за реклама. Дори и до Паметника на незнайния войн се снимали само по повод, при събития.
Децата в музея днес разгледаха стари снимки, видяха и снимка от изглед на Стойчо Марчев-най-богатият по онова време човек в Хасково. Д-р Веселина Узунова им разказа, че той е имал автомобил и е водил със себе си и „фотаджия“, който да запечата моментите от излета му за историята.
Като цяло фотографите са били хора на почит-интелигентни хора, припознавали ги като артисти.
Чак към втората половина на века градските забележителности започнали да влизат като фон в кадрите за спомен, които си правели хасковци. Появяват се и повече снимки на хора пред популярния тогава шадраван на момчето с рибката.
Хасково е родно място и се гордее и с първия български фотограф, снимал за National Geographic- Григор Пасков. Името му остава следа в историята на световната фотография. Роден е през 1870 в Хасково. Преди да се установи трайно в София в началото на 20-ти век, в родния си град отваря първото фотоателие и книжарница.
Красимира Славова
Спасителя в ръжта
Стамат