Как директор на едно училище може да изготви сам за по-малко от половин ден справка за всички квалификационни курсове-общи и индивидуални, през които са минали преподавателите от училището му през годината? Или как той може да разпрати съобщение едновременно, без да губи часове време, до над 60 свои колеги-педагогически специалисти, до повече от 600 ученици, а също така и до техните родители. Изглежда почти невъзможно. Почти, но не съвсем, защото всъщност, ако съответното училище работи в някоя от платформите във виртуалния облак, това е напълно възможно. Опита си в тази посока сподели директорът на Езиковата гимназия „Проф.д-р Асен Златаров“ Деян Янев по време на днешната среща в зала „Хасково“ между учители и директори на хасковските училища и детски градини по представянето на Програма “Училище в облака: въведение”. Тя е част от мащабната дигитализация в българското образование. Инициативата е на община Хасково съвместно с програма SPACE CAMP.
Безспорният плюс на този начин на администриране и контактуване в училищната среда е, че само с една парола през собствения си акаунт, през което и да е устройство или от което и да е място- офиса, едно съобщение стига за секунди до стотиците абонати, за които е предназначено.
Пестене на време и тонове хартия, създаване на предпоставки за намаляване на административната тежест към училищата-това позволяват новите облачни технологии.
Програмата, разработена на училищата в община Хасково, която представи днес Александър Ангелов, създател на “Център за творческо обучение”, предоставя подкрепа за нужна услуга, която подготвя училищата за GDPR, отговаря на политиката и стратегията на МОН и подпомага създаването и обменянето на добри практики.
Процесът по внедряване на „Училище в облака“ преминава през няколко етапа, като първият от тях е проучване за готовността за внедряване, вторият покрива активирането на услугата, третата стъпка е обучение на учителите, а последният включва предоставянето на готови процедури и документи от други училища в България.
Над 200 училища у нас вече внедряват G suite с Център за творческо обучение. Google за образованието е разпозната иновация в над 20 училища.
За самата полезност на организацията на учебния процес в облака, Александър Ангелов посочи, че тъй като блакът съхранява всички наши акаунти и файлове, както и текстовете на уроците, използвайки го, изчезва необходимостта от флашки, например, за да се вземе информация от едно устройство, за да се пренесе тя на друго. Няма и нужда учителят да препраща текстов на учениците си, по които иска да им даде задача. Просто ще им каже къде е необходимата информация и заданието в облака.
Красимира Славова
Екологично
Сая Даскалица отпред с бялата рокличка
Kurec
избирам ГЕРБ
Не можем да си позволим деца да се шляят насам натам и да не правят нищо.
Не директор,а полицията трябва да има контрол и който не се подчинява да светва в МВР.
Добре,че поне се задейства новият ЗАКОН ЗА ДЕТЕТО,че да може да се отнемат децата на безотговорни родители.
Само ГЕРБ се мъчи с контролирането на тая дебелна маса хора,които не произвеждат нищо и само мрънкат за комунизма.
Нека Бойко си почине!Следваща стъпка е ЧИПИРАНЕ!
Ханко
сеир
Viktor
Запознат
Едно време това го наричахме диктатура!
Следене и контрол над обществото!
Да живееш в страх!
Тоест това не е добре за цялото общество! Нека тези директори, които сега се опитват да наложат този модел на образование да знаят, че по него ще учат и техните деца и внуци. И те ще бъдат следени!
Алън Дълес
Едуард Сноудън
Само тя ще те направи свободен!
подкрепям Запознат
Всички ние в момента сме роби не само на технологиите, но и на безхаберните калинки, кадруването на мафията, злобните и прости селянки добрали се по втория начин до постове - къде дигали крака, къде си платили!
И затова всичко покрай нас се руши - няма кой да управлява с акъла си! Няма кой да изпълнява с акъла си! Всичко е ЛЕШ!
педагогически специалист