От х:

Днес в x:

Булгартрансгаз кандидатства за съфинансиране по ОПИК на газовата връзка България - Сърбия

Главна дирекция "Европейски фондове за конкурентоспособност", управляващ орган на Оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност" 2014-2020 г., покани "Булгартрансгаз" ЕАД да представи проектно предложение по процедура чрез директно предоставяне на безвъзмездна помощ за техническа помощ за завършване на подготвителните дейности, необходими за началото на строителството на междусистемна газова връзка България-Сърбия, съобщиха от дружеството.

Проектът се осъществява по Приоритетна ос 4 "Премахване на пречките в областта на сигурността на доставките на газ", Инвестиционен приоритет 4.1. "Подобряване на енергийната ефективност и сигурността на доставките чрез разработване на интелигентни системи за пренос на енергия" на ОПИК 2014-2020.

Поканата дава възможност "Булгартрансгаз" ЕАД да кандидатства за съфинансиране на подготвителни дейности за актуализиране на подробния устройствен план за проекта, за изработване на инвестиционен проект, за извършване на археологически проучвания, придобиване на вещни права и други.

В резултат от изпълнението на подготвителните дейности ще бъде завършен етапът на проектиране на междусистемната газова връзка между България и Сърбия и ще бъдат издадени необходимите разрешения за строеж, уточняват от "Булгартрансгаз".

Средствата по поканата възлизат на 11 734 980 лева и са осигурени от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие и национално съфинансиране.

Междусистемната газова връзка България-Сърбия /IBS/ е от особена важност за гарантиране на сигурността на енергийните доставки както за България, така и за региона и за ЕС. Интерконекторът има статут на "проект от общ интерес" за ЕС и е включен във всички списъци с проекти от общ европейски интерес, съставяни до момента. IBS е важна част и от реализацията на концепцията за Газов хъб "Балкан", допълват от "Булгартрансгаз".
Газопроводът от Нови Искър в България до Ниш в Сърбия е с планирана дължина от 170 км, 62 км от които на българска територия. След изграждането й, газовата връзка ще бъде с пропускателна способност 1,8 млрд. куб.метра годишно, като ще има възможност и за реверсивен поток, се посочва в съобщението.

През май 2018 г. енергийните министри на България и Сърбия подписаха съвместна декларация относно изграждането на газовия интерконектор. "Булгартрансгаз" ЕАД е определен за организатор на проекта и бъдещ оператор на интерконектора на българска територия. Поет е съвместен ангажимент от двете страни за изграждане и въвеждане в експлоатация на газопровода до май 2022 г.

Източник: Haskovo.NET

Facebook коментари

Коментари в сайта

Още новини

Последни новини