Парламентът прие на първо четене промените в Закона за здравето, с които се изменя и този за извънредното положение и се уреждат мерките, които ще действат след края му на 13 май (повече за предложенията можете да прочетете тук).
Единствено от БСП гласуваха въздържал се, а всички останали партии подкрепиха законопроекта и той беше приет със 125 гласа „за“ и 60 „въздържал се“. Нито една от парламентарните групи обаче не пропусна да каже, че ще направи предложения за още изменения или за редакция на вече внесените. Така става ясно, че законопроектът в момента е далече от окончателния си вид.
От БСП заявиха, че подкрепят мерките срещу разпространението на коронавируса, но са против правомощията на здравния министър, които предвиждат промените в Закона за здравето. С тях се урежда, че по предложение на държавния здравен инспектор той да може да обявява т. нар. извънредна епидемична обстановка (ИЕО) в цялата страна или в определени региони. По същия ред ще се въвеждат и мерките, които ще действат след обявяването на ИЕО.
Тодор Байчев от левицата каза, че за да може заповедите на здравния министър, с които се ограничават права на гражданите, да бъдат легитимни, новата извънредна епидемична обстановка трябва да бъде „привързана към бедствено положение“.
Освен това от левицата изтъкнаха, че с промените не се удължава действието на чл. 6 от закона за извънредното положение, с който беше дадена закрила на длъжниците по кредитите – да не им се начисляват лихви за забава и неустойки и да не ги заплашва обявяване на вземането за предсрочно изискуемо.
ОТ БСП заявиха, че ще предложат намаляване на ставката на ДДС за храни и за лекарства и поискаха специална парламентарна комисия да следи разходите за кризата.
Джевдет Чакъров от ДПС каза, че партията ще подкрепи промените, но имат резерви към правната техника, използвана в Закона за здравето.
„Този закон при всички случаи има доста откровени недомислици в него, но началото е половината от работата и затова ще го подкрепим на първо четене и ще внесем предложения за корекции“, заяви Пламен Христов от „Воля“.
Александър Ненков от ГЕРБ коментира: „Изминаха два много трудни месеца. Искам да благодаря за конструктивния дебат. На 13 май за съжаление не свършва епидемичната обстановка. Минаваме на втори етап – да свикваме да живеем с този вирус и даваме възможността, ако се случи по-лош сценарий, да може да се реагира. Това прави този законопроект. В него ясно са регламентирани правомощията на министъра на здравеопазването“.