Изложба, посветена на 120-годишнина от началото на организираното земеделско движение в България, подготви младият историк от РИМ –Хасково-д-р Веселина Узунова. Съвместно с нея по събирането и представянето на колекцията е работила и нейната майка и колежка от отдел „Нова история” в РИМ- Хасково-д-р Красимира Узунова.
В експозицията от богат снимков материал с кратки текстове са описани процесите, в които са участвали Никола Петковистите и в Хасково. Паната са дарение от „Неохим”. Периодът от историята на БЗНС, който е обхванат в изложбата, е от 1898 г до 1989 г, когато на площада в Хасково Никола Петковистите провеждат първият демократичен митинг тук.
Д-р Веселина Узунова разказва и за най-изявените земеделски лидери от региона, които са били на високи властови позиции в държавата, като Георги Пинчев, Железан Рйков, Тако Караиванов. Изложбата разказва и за участта на Петър Янев-два пъти министър в правителството на Стамболийски, който е убит през 1925 година след атентата в храма „Св.Неделя”. Присъства и историята на Ангел Грозков- родом от с. Ябълково, който е подпредседател на МС. „Бил е изключителна, много колоритна, но и ключова личност. Александър Стамболийски му възлагал за изпълнение все поверителни международни мисии.”, разказва д-р Красимира Узунова.
Част от изложбата е във витрина с любопитни вещи, които са принадлежали на изявените земеделци от региона. Подредените са писма, документи и дневникът на Ангел Грозков, който той е водил при пътуванията си в Европа. Историците показват и дрехите, с които бил облечен, когато е убит Коста Янчев- околийски началник, привърженик на левите земеделци.
Показани са и четири оригинални знамена на земеделските дружби от хасковските села Кижовник, Малево и Узунджово.
Изложеното знаме от с.Книжовник е с много любопитна история, разказваща за сломимостта на тялото, но не и на идеята, която остава в ума и сърцето на нейните поддръжници.
Това знаме, което сега е част от изложбата в РИМ-Хасково, д-р Красимира Узунова вижда за първи път преди няколко години на Национален конгрес на земеделците, на който присъстват бившият и настоящ лидер на Обединените земеделци Анастасия Мозер и Петя Ставрева. Развява го бай Теньо от с. Книжовник. По-късно мъжът се съгласява да го предаде в музея на Хасково, за да се запази за поколенията и повече хора да имат възможност да го видят, да научат за местното земеделско движение.
В процеса на разработка на настоящата изложба д-р Веселина Узунова пък събира още подробности за неговата история и за рода на потомствения земеделец.
Знамето е шито през 1946 година, година след като БЗНС „Никола Петков”, е вече формация в опозиция. При гоненията обаче бай Теньо, който е държал знамето у дома си, го зазидва в стената на къщата си. Любопитното е, че преди да направи това той го нафталира, за да е сигурен, че ще го съхрани правилно. Така земеделското знаме стои в стената на къщата му скрито до 1989 година. Дори в последствие и на съпругата си не издава за него, въпреки че жената все подхвърляла, че в една от стаите й мирише на нафталин и в годините се чудела откъде може да идва тази миризма. Заклетият земеделец е все още жив, макар и на преклонна възраст. На д-р Узунова разказва, че през онези години, когато зазидва знамето, се е страхувал за живота си и този на близките си, понеже дядо му е бил един от най-крупните земеделци в района и човек с голямо реноме. Отказва да влезе със земите си в ТКЗС и много хора също го последват. Заради отказа му е измъчван от властта. При едно от мъченията е потопен във вода до кръста. Така прав устоява няколко денонощия-отпусне ли се, клекне ли-дави се. Накрая не издържа и се съгласява да влезе в ТКЗС-то. Внукът му разказва, че дядото влязъл в килията 100 килограма, изляза- 50.
„За този човек знамето е светиня, идеята, която са носили в себе си ще си отиде един ден с тях, защото днес времената са други”, казва д-р Красимира Узунова.
Изложбата ще бъде открита официално след вдигането на извънредните мерки. От днес обаче, тези които искат да я разгледат, ще бъдат допускани в музея. Тя е подредена във фоайето, вратите са широкото отворени за проветрение. Ще могат да влизат най-много по двама души, които трябва да носят маски, уточни д-р Красимира Узунова.
Красимира Славова
Проданов
само питам.
точка
точка
Не е така
ввввв вввввввв
живка
кулак
питам
Отговор на ПИтам