Новоразпространени изображения на слънцето с най-високата до момента резолюция разкриват, че атмосферата му е далеч по-сложна от първоначално смятаното.
Учени от Университета в Централен Ланкашир и Космическия център Маршал на НАСА анализирали изображенията от високорезолюционния коронарен телескоп.
Снимките разкрили, че части от слънчевата атмосфера, за които се смятало че са тъмни и празни, са всъщност изпълнени с нишки горещи електрифицирани газове с ширина 500 км.
Всяка от тези нишки е с температура до 1,8 милиона градуса по Фаренхайт и е по-голяма от разстоянието между Лондон и Белфаст, според изследователите.
Телескопът на НАСА може да засече структури в слънчевата атмосфера с размер от 70 км – или 0,01% от общия размер на звездата.
Той успял да улови невероятните магнитни нишки в тъмните райони, а учените смятат, че те са съставени от изключително гореща – нагрята до милиони градуси плазма.
Какво точно е предизвикало нишките, остава неясно.
Следващата мисия на телескопа трябва да ни разкрие повече за слънчевата корона, особено след като данните от него бъдат комбинирани с изображения от други телескопи за наблюдение на слънцето.
Учените искат да разберат как се образуват нишките и как присъствието им ни помага на разберем повече за слънчевите изригвания и бури, които биха могли да повлияят директно на живота на Земята.
Досега слънцето бе наблюдавано единствено в стандартна резолюция.
Източник: dailymail.co.uk