От х:

Днес в x:

Работодателите искат оставката на енергийния министър Теменужка Петкова

В декларация Асоциацията на организациите на българските работодатели - АИКБ, БСК, БТПП и КРИБ, поиска оставката на енергийния министър Теменужка Петкова заради нейно изказване днес в парламента.

Пълният текст на декларацията:

В Народното събрание бе внесен Проект на закон за изменение и допълнение на Закона за енергетиката със сигнатура 054-01-27/31.03.2020 г., уреждащ условията и реда за възстановяване на суми на крайните потребители от „Булгаргаз“ ЕАД.

Свидетели сме на намерение да се отклонят в неизвестна посока 45 млн. лева от индустрията на България в момент, когато икономиката е поставена на колене заради извънредното положение в България и редица страни от ЕС и останалия свят! Това бе заявено днес в прав текст от министъра на енергетиката Теменужка Петкова в Народното събрание – средствата да не ни бъдат възстановени с изричен текст в Закона за 1-во тримесечие на 2020 година.

Това не са пари от бюджета! Това са пари, които индустрията е платила за по-скъп природен газ на Булгаргаз, респективно на Газпром. Газпром върна тези пари за надплатени сметки на Булгаргаз. Следователно трябва да ни се възстановят за периода 5 август 2019 – 31 март 2020 година.

Настояваме министър Петкова да си подаде оставката, поради следните причини:

Опит за отклоняване на огромен паричен ресурс, който следва да бъде възстановен на предприятията!
Поставяне на индустрията в кризисна ситуация от 1 януари 2020 г. да има договори с Булгаргаз с неотменяеми количества с клауза „взимаш или плащаш“, но по „свободно“ договорена цена.
Проява на изключителна некомпетентност и в известна степен на арогантност и незачитене на интересите на бизнеса в период на криза!

Индустрията в България категорично настоява промишлените клиенти, присъединени към газопреносната мрежа и закупували газ от „Булгаргаз“ ЕАД по двустранни договори, да бъдат включени и в обхвата на клиентите, на които ще бъдат възстановени средства и за периода 1 януари 2020 г – 31 март 2020 г., а не само за периода 5 август 2019 г. – 31 декември 2019 г. Именно през първо тримесечие следва да ни се възстановят 45 млн. лева.

Както многократно Ви информирахме, индустрията заяви към „Булгаргаз“ ЕАД количествата природен газ, които ще потреби и закупи през 2020 г. още преди началото на месец септември 2019 г. Никой от индустриалните клиенти, присъединени към газопреносната мрежа, не знаеше, че Законът за енергетиката ще бъде променен по-късно през октомври 2019 г. и че индустриалните предприятия ще плащат цената на природния газ, купен от „Булгаргаз” ЕАД, по „приравнени“ цени на регулираната цена, определена от КЕВР. По договорите ни с „Булгаргаз“ ЕАД имаме клауза „взимай или плащай“, която обаче не бе променена с отпадането на индустрията от лицата, купуващи по регулирани цени. Към настоящия момент цените на природния газ, при които „Булгаргаз“ ЕАД продава на своите клиенти, присъединени към газопреносната мрежа, са реално едностранно и не на преговорна основа наложени от страна на доставчика, при подписване на настоящите договори. Легалните мерки, насочени към либерализирането на пазара на природен газ в България, е недопустимо да предпоставят и да „узаконят” държавната помощ и толерирането от държавата на злоупотребата с господстващо положение от страна на държавното дружество „Булгаргаз” ЕАД.

За съжаление обсъждането днес в НС е поредното действие в посока обратна на декларираната загриженост на държавните институции за българския бизнес. Действието в правилната посока би било преглед на неравноправните договори на Булгаргаз с клиентите и неравноправните клаузи в тях и поведението на Булгаргаз да настоява за плащане на санкции на заявени количества, но невзети заради спирането на огромен брой предприятия. В случая, би било добре загрижеността за българската икономика, в условията на извънредно положение, да се изрази в споделяне на поне половината от загубите на всички спрели дейността си фирми, или да се даде някаква отсрочка, а не  държавата да облагодетелства една монополна структура за сметка на всички фирми и граждани потребители.

Настоящите цени по договорите на индустриалните клиенти, присъединени към газопреносната мрежа с „Булгаргаз” ЕАД, са определени за 1 Мегаватчас (MWh)  по следния начин: „Цената за всеки месец от периода на действие на договора е в размер на предложената от Доставчика цена за утвърждаване, от Комисията за енергийно и водно регулиране, по която Доставчикът да продава природен газ на крайните снабдители на природен газ и на лице, на което е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия. Предложената от Доставчика цена по предходното изречение се формира съгласно условията на Наредба №2 от 19.03.2013 г. за регулиране на цените на природния газ ”

„Булгаргаз“ ЕАД сам определя цените си за продажба, съгласно условията на Наредба №2 от 19.03.2013 г. за регулиране на цените на природния газ и ги предлага за утвърждаване на КЕВР. Следователно с промяната на своите предложения (заявления) за утвърждаване на цена със задна дата, „Булгаргаз“ ЕАД се съгласява, че цените следва да бъдат променени ретроактивно за вече минал период, в това число следва да бъдат променени и цените по двустранните им договори с клиенти, присъединени към газопреносната мрежа, предвид начина по който е определена цената в подписаните двустранни договори.

Нещо повече, потреблението на промишлените клиенти, присъединени към газопреносната мрежа, е използвано от „Булгаргаз” ЕАД и от КЕВР за определяне на регулираната цена и след 31.12.2019г. за първо тримесечие на 2020 г., което е видно от доклада на КЕВР.

Обръщаме внимание, че за периода от 01.01.2020г. до 31.03.2020г. става дума за необосновано високи цени и надвзети суми за закупени количества природен газ в размер на милиони левове, които са заплатени от индустрията. Поради така определените цени, следва при промяна на предложените от „Булгаргаз“ ЕАД цени за утвърждаване от КЕВР, „Булгаргаз“ ЕАД да възстанови суми за периода 1 януари 2020 г. – 31 март 2020 г., а не само за периода 5 август 2019 г. – 31 декември 2019 г. по договорите за доставка на природен газ, сключени с клиенти, присъединени към газопреносната мрежа. Възстановяването на средствата следва да бъде изпълнено съобразно §2, ал.8 на предложения ЗИД на ЗЕ, като за това законодателно бъдат дадени възможно най-кратки срокове.

Настояваме възстановяването на сумите да бъде постановено еднозначно и безусловно, предвид и спирането на работа от редица предприятия в България поради пандемията от COVID-19 и извънредното положение, в това число и за осигуряване възможността на индустрията да запази хиляди работни места и трудова заетост. 

Средствата, които ООО „Газпром експорт“ възстанови на „Булгаргаз“ ЕАД, следва да бъдат възстановени на всички потребители, закупували газ от „Булгаргаз“ ЕАД. Това са средства надплатени от тях по доказано надпазарни цени. Тези цени за промишлените потребители за периода 1 януари 2020 г. – 31 март 2020 г. са равни на предложените за утвърждаване от „Булгаргаз“ ЕАД и са заплатени от индустрията. Не е справедливо и липсва икономическа логика да се възстановяват средства, надплатени само по регулирани цени, тъй като договорът между ООО „Газпром експорт“ и „Булгаргаз“ ЕАД оказва същото влияние и на ценовите равнища по двустранните договори между „Булгаргаз“ ЕАД и промишлените потребители.

Поради това не следва да има дискриминация между клиентите, закупили природен газ от „Булгаргаз“ ЕАД на регулирани цени и тези, закупили газ по двустранни договори на „приравнени“ на регулираните цени. Поради начина на определяне на цените на природния газ по договорите за доставка на природен газ, сключени с клиенти, присъединени към газопреносната мрежа, следва при промяна на предложените от „Булгаргаз“ ЕАД цени за утвърждаване от КЕВР, „Булгаргаз“ ЕАД да възстанови суми и за периода 1 януари 2020 г. – 31 март 2020 г., а не само за периода 5 август 2019 г. – 31 декември 2019 г.

Така ще се постигне справедливо компенсиране на всички потребители, закупили природен газ от „Булгаргаз“ ЕАД по доказано надпазарни цени.

Настояваме час по-скоро да бъдат възстановени парите на предприятията, т.е. на работещите хора!

Настояваме час по-скоро министър Петкова да си подаде оставката!

АСОЦИАЦИЯ НА ИНДУСТРИАЛНИЯ КАПИТАЛ В БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКА СТОПАНСКА КАМАРА

БЪЛГАРСКА ТЪРГОВСКО-ПРОМИШЛЕНА ПАЛАТА

КОНФЕДЕРАЦИЯ НА РАБОТОДАТЕЛИТЕ И ИНДУСТРИАЛЦИТЕ В БЪЛГАРИЯ

Междувременно синдикатите публикуваха позиция по повод промените в Закона за енергетиката

Предложенията за промени в Закона за енергетиката, които регламентират връщането на надвзетите суми от обществения доставчик на природен газ, могат да допринесат за подпомагане както на широки кръгове от населението, така и на индустриални предприятия. Това е още повече важно при текущото състояние на тежка икономическа блокада в страната, пише в позиция на КНСБ и КТ "Подкрепа", получена днес в БТА.

Във връзка с реакцията на работодателски организации, които искат оставката на енергийния министър Теменужка Петкова, считаме за важно от страна на Министерство на енергетиката и Комисията по енергетика към Народното събрание да се разясни механизмът за възстановяване на суми по договори за доставка на природен газ или за доставка на топлинна енергия, пишат от синдиката. Считаме, че не трябва да остане никакво съмнение в добросъвестното намерение на правителството за разпределяне на получените от "Булгаргаз" ЕАД суми по справедлив начин, в обществен интерес, допълват от КНСБ.

Във време на тежки ограничения за нашата индустрия е важно също така да се продължат усилията за намаляване на тежестта на енергийните им разходи, като се приключи процедурата за законово уреждане на механизма за компенсация на енергоинтензивните предприятия за разходите за "кафява енергия", пише още в позицията.

По регулирани цени от 1 януари 2020 г. "Булгаргаз" продава природен газ само на газоразпределителните дружества и на топлофикационните дружества, това е цената определена от КЕВР. На всички останали клиенти "Булгаргаз" продава по свободно договорени цени. Това коментира министърът на енергетиката Теменужка Петкова по време на дебатите в пленарна зала по първото четене на законопроекта за изменение на Закона за енергетиката. Този законопроект урежда и регламентира дейността на "Булгаргаз" единствено и само в качеството му на обществен доставчик, каза министърът. 

С промените, внесени от Валентин Николов /ГЕРБ/, се цели да бъде регламентиран механизъм за възстановяване на суми по договори, сключени между обществения доставчик "Булгаргаз" ЕАД и неговите клиенти във връзка с постигнатото предоговаряне на цените на природния газ с "Газпром Експорт".

След като "Булгаргаз" постигна споразумение с "Газпром" и предоговори цените, които, съгласно решението на ЕК, влязоха в сила със задна дата от 5 август 2019 г., трябваше да намерим златното сечение, за да можем да приведем това намаление в действие и то час по-скоро да стигне до българските потребители и да българския бизнес. За тази цел трябваше да бъдат направени промени, които са свързани с дейността на КЕВР, посочи Теменужка Петкова министър. 

Тя обясни, че е трябвало да се намери вариант, в който КЕВР да определи разликата между ценовите решения, които е постановил няколко месеца назад и това ново ценово решение, и "Булгаргаз" да я приспадне от цените и съответно потреблението на своите клиенти в два периода: първият до края на 2019 г. на всички потребители - битови и бизнес, и вторият - от 1 януари до 31 март 2020 г. на лицата, които са определени в Закона за енергетиката. 

Според Теменужка Петкова с този законопроект е намерено най-доброто и най-справедливото решение и то балансира интересите на всички заинтересовани страни.

Таско Ерменков от "БСП за България" коментира, че са "за" това парите, които са надвзети, да бъдат върнати на потребителите на парно и ток. За съжаление, този законопроект, който ни се предлага, не решава проблема с връщането на парите на гражданите, смята той. Ерменков цитира отрицателни становища на различни организации и предупреди да не се оправдае поговорката "Бързата работа - срам за майстора".

Валентин Николов от ГЕРБ посочи, че с измененията се цели максимално бързо тези пари, които вече са в сметките на "Булгаргаз", да отидат към неговите клиенти и потребителите на различни услуги на регулирания пазар. Той посочи, че изразилите становища срещу законопроекта са недоволни, че няма да се върнат надвзети суми на свободния пазар.

Източник: Haskovo.NET

Facebook коментари

Коментари в сайта

Още новини

Последни новини