От х:

Днес в x:

Сърбия предизвиква разкол в ЕС

Европейският съюз не можа да постигне единство по сближаването на Сърбия с Общността. Холандия продължава да блокира влизането в сила на споразумението за по-тясно обвързване на Сърбия с Европейския съюз.

Същевременно обаче на състоялата се вчера в Люксембург среща на външните министри на 27-те бе отправен ясен сигнал към държавите от Западните Балкани: щом бъдат изпълнени предпоставките, към края на годината може да отпаднат визовите изисквания. Главният обвинител на Хагския трибунал Серж Брамерц представи пред министрите постигнатия напредък в сътрудничеството между съда и правителството в Белград. Въпреки това обаче холандският министър на външните работи Максим Ферхаген заяви, че няма да се съгласи с влизането в сила на споразумението за сближаване със Сърбия. Все още не можело и дума да става за необходимото "неограничено сътрудничество" с Трибунала.

Брамерц изтъкна, че съдът е получил от Сърбия всички поискани документи, но издирваният за военни престъпления бивш сръбски генерал Ратко Младич продължава да е на свобода.

"При дефинирането на понятието "неограничено сътрудничество" някои поставят по-тесни мащаби от други" - каза германският държавен министър по европейските въпроси Гюнтер Глозер. Подобно на мнозинството останали правителства той смята за възможно взимането на политическо решение за приложение на споразумението със Сърбия. То бе подписано от Европейския съюз през април 2008 година, но остава само на книга заради съмненията в пълноценността на сътрудничеството на Сърбия с Хагския трибунал.

Документът предвижда уеднаквяване на законодателството на Сърбия с европейското право и е най-важната предпоставка за започването на преговори за членство в Общността. Еврокомисарят по разширяването Оли Рен каза, че Комисията ще направи предложение за отмяна на визовия режим още преди лятната ваканция. Но не даде сведения за кои държави се отнася това. Най-голям напредък до момента е постигнат от Македония, Сърбия и Черна гора - казват дипломати.

"Това е важна стъпка напред" - казва Рен и допълва: "Знаем колко важен е въпросът за пътуванията най-вече за младите хора". Без успех останаха засега водените по време на срещата разговори за уреждането на граничния спор между Словения и Хърватия, те ще продължат на срещата на върха на Европейския съюз в сряда. Именно заради този спор Словения блокира планирания за тази година край на присъединителните преговори с Хърватия.

По-вероятно е постигането на компромис в спора с Ирландия, която настоява за изпълнението на определени условия преди провеждането на втори референдум за Лисабонския договор в страната. Министрите са постигнали съгласие по проектодекларация за срещата на върха, в която на Ирландия се гарантират освен другото запазване на забраната за аборти, автономия в данъчното законодателство, както и неутралитет по въпросите на отбраната.

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини