От х:

Днес в x:

Как да поддържаме добър имунитет? Срещу инфекции и за здраве

Единственото ни сигурно защитно средство срещу вируси е собствената ни имунна система. За да функционира обаче тя по предназначението си от нас се изисква да се грижим за нея. Какво означава това?
Имунната система на тялото включва няколко „фронта“ на защита. Това са кожата, която не допуска директно навлизане дори на микроби в тялото; реснички, които се намират по епитела на дихателните пътища и специализирани клетки на имунната система, които разпознават и атакуват чуждите частици като вируси и бактерии.

За да се помогне на защитните сили на организма, на първа линия трябва да сме изградили необходимия минимум хигиенни навици. Не случайно сега експертите обръщат сериозно внимание на измиването на ръцете. Знаем и че, когато има рана по кожата тя следва да е покрита, за да не се замърси от вредни микроогранизми.


По отношение на поддържането на ресничките едва ли сме в състоние да направим нещо особено, когато не сме пушачи. Но трябва да знаем, че кихането не е случайна реакция на организма и когато то не се случва единично, за нас трябва да е показател, че се налага да вземем мерки за подпомагане на имунната защита най-вече като се погрижим повече за себе си.


Функциите на част от имунните клетки са като на бойци – тяхната роля е да обезвреждат чуждите частици. Други са специализирани в това да произвеждат антитела, за да разпознават протеините на „нашествениците“, които се намират по повърхността на обвивката им.
Това позволява на организма да изгражда имунитет срещу патогени, които вече е срещал: бързо да ги разпознава и формира имунен отговор срещу тях. Това е и причината да се чувстваме зле в началото при заболяване – сигурен признак, че организмът е впрегнал защитните си сили срещу инфекциозния нашественик.


Когато искаме да подпомогнем имуната си система, за да си подсигурим повече здраве, е важно да следваме няколко потвърдени за ефективни правила от медицинската наука. Кои са те?


1. Избягвайте консумацията на алкохол, тъй като той потиска имунната функция на организма. Освен това алкохолът дехидратира организма, а това е един от неблагоприятните фактори за оптимално функциониране на клетките. Не е проблем веднъж да се присъедините към наздравица, но системната употреба на алкохол трябва да се избягва. Консумация повече от едно питие за жени и две за мъжете на ден вече говори за зависимост. 


2. Извън тази връзка, поддържайте организма си винаги добре хидратиран и при заболяване никога не забравяйте да приемате много течности: вода и чай, за да подпомогнете организма си.


3. Стресът изглежда безобиден отстрани. Но ние сме тези, които можем да преценим за себе си дали натоварването в даден момент не ни „идва много“. Когато започваме да изпитваме тревожност, то стресът е надделял, а при всички последни проучвания се документира, че това се отразява сериозно на имунитета ни. При стрес в тялото ни се отделя кортизол, който в краткосрочен план може да е безценен, допринасяйки за мобилизирането на организма за бърза ответна реакция при заплаха, но когато се излъчва постоянно предизвика зараждане на възпалителни процеси, които са предтечи на множество болести. Стресът пречи на имунната система да впрегне качествено защитните си сили – белите кръвни клетки, което и ни прави по-податливи на заболяване.


4. Когато се препоръчва консумация на пресни плодове и зеленчуци, то е защото те съдържат безценни антиоксиданти, които елеминират вредния ефект на стреса в организма. Вкючително и допринасят за намаляване на нивото на неприятни усещания в начален стадий на заболяване. Колко плодове и зеленчуци е добре да консумираме, за да си осигурим този полезен ефект: 300 г плодове и 350-400 г зеленчуци дневно. С предимство са зелените листни зеленчуци, чушките, цитрусовите и горски плодове и др.
Плодовете и зеленчуците обаче не трябва да са единствената ни храна. За да има суровини тялото да образува антитела, ние трябва да сме му осигурили необходимия минимум белтъчини.


5. През последните години научаваме все повече за ползата на витамин Д за организма. Той е изключително ценен за поддържането на имунна система и синтеза на антитела. Витамин Д навлиза в различни части на тялото, той е в костите, червата, дебелото черво, мозъка, където се свързва с рецепторите на имунните клетки на място и ги задейства.
Организмът ни е в състояние да синтезира достатъчно витамин Д от слънчевата светлина. Затова условие е обаче да се излагаме поне по 20 минути на ден на такава. През студеното полугодие може да се появи недостиг на витамина. Такъв може да се наблюдава и при съвременния начин на живот, който ограничава дейността ни в затворени пространства.
Витамин Д може да си набавим малко и с консумацията на определи храни като мазна риба, морски деликатеси, гъби, яйца с жълтъка, обогатени с него храни, например мляко.


6. Сънят не е екстра, нито „глезотия“. При тази почивка тялото има възможност да поправи редица щети нанесени в процеса на функционирането му през периода на бодърстване. Ако се лишим от сън, тази функция на организма ще е възпрепятствана, имунитетът и психиката ни ще са нестабилни и неустойчиви. Колко сън е достатъчен, за да се поддържаме здрави – между 7 и 9 часа на нощ до 64-годишна възраст, след това са между 7-8 часа.


7. През последните десетилетия ограничихме двигателната си активност до тревожно ниско ниво. Само че благодарение на движението ние и изхвърляме патогени от дихателните си пътища, което намалява вероятността от развитие на простудни заболявания, грип и други. Освен това физическата активност поддържа дейността на антителата и белите кръвни клетки. Чрез активната циркулация те достигат до всяка част на тялото.


8. Ако пушите, замислете се още веднъж за здравето си. Знаем, че препоръката да спрете цигарите е досадна, но при заплахата от вирус като COVID-19, който директно слиза в дробовете, е добре да направим всичко възможно да не увреждаме защитната функция на лигавицата на дихателните пътища. Ресничките задържат придвиждането на вредните микроогранизми и са от първа линия за защита на организма срещу респираторни инфекции. Когато те се потиснати, което се наблюдава при пушачите, патогените навлизат в тялото далеч по-лесно.


9. И накрая, отново ви напомняме – не забравяйте да миете често ръцете си качествено със сапун и течаща вода. Знаете, че чрез пръстите си пренасяме микроби и спомагаме тяхното навлизане чрез докосване по очите, носа и устата в организма. Времето, което се мият ръцете трябва да е минимум 20 секунди – с качествено сапунисване и обхващане на всички повърхности на дланите до китките: по долната страна на ръцете, горната, между пръстите отгоре и отдолу, отделно палците чрез кръгово движение, включително с китките като гривна около тях и възглавничките на пръстите с търкането им по насапунената длан.

По материал на www.prevention.com

Източник: http://puls.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини