Небето над Хасково порозовя днес от балони, пуснати в знак на съпричастност към глобалната кампания срещу тормоза в училище и сред младите хора въобще.
Учениците от гимназиите в града се събраха точно по обяд на площада пред сградата на Общината, облечени в розови фланелки. Розовото е официалният цвят на кампанията, тъй като историята на този ден тръгва именно от подигравката на съученици към момче, облечено в розово. В знак на защита, още на следващият ден той получава подкрепа от други ученици, които идват в училището облечени също в розово.
Хепънингът в Хасково тази година мина под организацията на Община Хасково и Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните.
Тийнейджърите получиха подкрепа и от всички общински служители, областната управителка д-р Стефка Здравкова и заместникът й Митко Петров, които също се появиха на площада в розови тениски с надпис “Не на тормоза“. Двамата заместник-кметове на Хасково Мария Вълчева и Динко Тенев също са в розово днес.
Динко Тенев поздрави децата за инициативността им. Той даде за пример, като недопустима гавра, случката с 14-годишното момче, което преди дни беше съблечено голо до кръста в градския автобус от връстници само заради факта, че носи тениска на любимия си футболен отбор ЦСКА. „Не е мъжествено това, което са направили тези момчета, които са унизили връстника си. Мъжественото е, че след унижението, момчето успя да преодолее това, което му се е случило и на следващия ден отиде на състезание и взе дори медал!“, каза заместник-кметът и изпрати призив към децата за толерантност и подкрепа.
Двамата с областната управителка д-р Стефка Здравкова написаха своите послания и на розови винили, разположени на пл. „Общински“. След тях и всички деца оставиха подписите си и изречения, заклеймяващи насилието и тормоза.
Красимира Славова
Парк Кенана
Пинко
Розови послания
1
...
Камен Донев
Ученик
Zritel
Динко кюфтето
На майка ти
Знаеща
Делчева
Завършил
В нашите малки градове "елитно училище" означава, че тормозят учениците с прекалено много допълнителни информация по всички предмети и "профилните" предмети остават на заден план. Истината е, че в днешно време няма значение къде завършваш. Ако искаш да караш висше, даже е по-добре ако си в не-елитно училище - ще имаш повече време да се занимаваш с предметите, които те вълнуват. Но, родителите и учениците осъзнават това в последствие и няма как да се преместят в друго училище (ограничени бройки в паралелките).
Цялата работа с "елитните" етикети е за субсидии. Ако една гимназия се пише "елитна", по-лесно се нарежда на опашките за парички - ту нова дограма, ту нови компютри, ту в джоба на някой директор.
Хетеро
Ха
Супермен(те)
Те т'ва е, сами си правят проблеми и после сами си манифестират.
On4o
ризов
Хасковлия