Министърът на енергетиката Теменужка Петкова все още чака отговор от президентската институция за кои точно енергийни проекти е воден разговор между Румен Радев и Владимир Путин.
Изпълнителната власт е останала изненадана от прессъобщението за телефонния разговор между двамата държавни глави от 18 февруари, че са обсъдени редица актуални въпроси в руско-българското сътрудничество "с акцент върху изпълнението на проекти в енергийния сектор".
Ние се изненадахме от общото понятие енергийни проекти. За мен не беше ясно за кои точно проекти става въпрос, заяви Теменужка Петкова в студиото на bTV и допълни, че ако президентството има проекти, по които да работи, е добре да знае и изпълнителната власт, в чийто прерогатив е именно работата по такива проекти. Това се отнася включително и до цената на природния газ, което е деликатна тема.
Теменужка Петкова не се е опитвала да се свърже с президентската институции и до този момент няма конкретизация от страна на Румен Радев: "Нашите проекти са ясно посочени, ако има други... ще бъдем благодарни да научим за тях. Никой не печели от това институциите да не си говорят."
Теменужка Петкова заяви, че работата по "Балкански поток" продължава в срок и всичко е наред по проекта. На въпрос дали би могло да се попречи на проекта, например от страна на САЩ, министърът бе категорична, че както никой не може да ни помага, така и проектът не може да бъде спрян, щом се изгражда по правилата, както се и прави.
Правителството защитава позицията за плавен, справедлив и съобразен със спецификите на всяка държава преход към екологична икономика. Такъв е подходът към Зеления пакт, който заслужава адмирации, по думите на Петкова. Тя заяви, че никъде в еврорегламентите няма посочена дата, в която държавите трябва да затворят мощностите от типа на Мариците. Има разчет на мощностите за намаляване на вредните емисии, заради което и съответните оператори трябва да направят своя разчет, включително и финансов.
"Затварянето на определени мощности би било само по икономически причини. Тенденциите са за покачване на цената на въглеродните емисии, така и всеки оператор ще си прави сметката", посочи Теменужка Петкова и заяви, че преходът трябва да бъде справедлив и да не поставя на риск енергийната система на държавите.
Министърът посочи, че нашата енергийна стратегия предвижда използване на тези мощности, като дори до 2025 г. е гарантирана държавната помощ. Стратегията съвсем скоро ще бъде направена публично достояние.
Теменужка Петкова накратко информира и какво се случва с проекта за изграждане на АЕЦ "Белене" - до 31 май ще е срокът за индикативните оферти, а до края на годината ще е ясно дали ще има избран акционер или акционери за изграждане на новата ядрена мощност.
Рали
Рали ли си
Рали
Рали ли си