Туроепараторска фирма от Плевен включва родната къща на Наим Сюлейманоглу, като дестинация в своите маршрути. Договорено е с нейни контрагенти от Р Турция, туристи от южната ни съседка да посещават родното село на великия шампион. Очаква се през март представители на турски туроператори да дойдат на оглед и на място да се запознаят с обекта. Това съобщи за Кърджали бг вести Станко Колев. Идеята се родила след туристическо изложение в южната ни съседка. Фирмата на Станко Колев е включила в туристически маршрути във Варненско исторически обекти и има опит в културно-историческия туризъм.
Подкрепяме изцяло идеята на председателя на Националната асоциация за производство на шафран и биологични шафранови продукти Хасан Тахиров за възстановяването на родната къща и махала на Наим Сюлейманоглу, както и направа на пътна връзка, каза още Станко Колев. Фирмата му ще се включи в предложения от Хасан Тахиров фонд за възстановяване на родното място на шампиона. Готови сме и ще отделяме от всяка наша екскурзия средства за този фонд, подчерта туроператорът.
Родната къща на Наим Сюлейманоглу се руши безвъзвратно. Заедно с нея под напора на времето рухват още няколко къщи в малка махаличка на момчилградското село Птичар. И всичко това на фона на показен интерес към паметта на великия шампион, демонстриран след неговата смърт, включително и силно рекламиран филм за живота му.
Хасан Тахиров, председател на Българската асоциация на производителите на шафран и биологични шафранови продукти поде инициативата за превръщането на родната къща на Наим Сюлейманоглу в музей. Той е инициатор за създаването на Инициативен комитет, който да събере средства за реставрирането в автентичния вид на дома на шампиона. Тахиров предлага той да бъде възстановен заедно с рушащите се къщи около него и да се оформи своеобразен етнографски комплекс, представящ родопски бит от началото на 20 век. Тахиров също така смята, че ще се намерят дарители,които ще подпомогнат да се направи и пътя до махаличката.
Уважението към един герой започва от родния му дом, от там започва историята му, подчертава Хасан Тахиров. Той е категоричен, че трябва да се възстанови всичко-от мегданчето, на което е играл Наим до кладенеца, от който е пил вода. Бих искал да видя негов паметник , изобразяващ го на годините , на които ни напусна. Да седи замислен пред дома си, както обичаше да прави, когато дойде в България, подчерта Хасан Тахиров. Той споделя,че Наим обичал да му гостува. Идвал изненадващо, без да го предупреди. Сядал в двора и се усамотявал, любувайки се на природата. Тихо и незабележимо.
Великият шампион бе забравен приживе и в Турция и в България. Той обаче е знакова фигура, символ на приятелство между двете страни, смята Хасан Тахиров. Той подчерта за Кърджали бг вести, че Наим Сюлейманоглу винаги се е стремял да помага на България. Той успява да издейства от турските власти, забранени за износ шафранови луковици, за да се развие този поминък в Родината му.
Хасан Тахиров призовава земляците на Наим, неговите съотборници, спортната общественост, общественици, представители на бизнеса да се обединят около благородната кауза за реставрирането на родната му махаличка и дом. Смятам, че ще откликнат най-добрите реставратори в страната. Ще ангажираме и Националния институт за недвижимо културно наследство в София, категоричен е Тахиров.Той посочи,че е имал разговор с кмета на Община Момчилград Илкнур Кязим,която прегърнала идеята.
Георги Кулов
Българин от Кърджали
Дан Колов
някой си