От автогарата в Хасково към различни дестинации в страната и Европа от днес тръгват автобуси с трибагреника и надпис „протест“. Те са на местната превозваческа фирма „Арда тур“.
Изразът на недоволство е част от надигналата се вълна на автобусните превозвачите в цялата страна. Чака се развръзката по много теми с искане за промяна, чието решаване се проточва с месеци, коментира Себахтимн Исмаил, който е собственик на превозваческа фирма член на УС на Националното сдружение на автобусните превозвачи. Той припомни, че голяма част от исканията са поставени на дневен ред още през февруари, а обещанията за изпълнението им са спрели насрочените тогава протести.
Акцентът на протеста и сега е върху ликвидирането на сивия сектор в бранш. Фирмите настояват за промяна в Закона за автомобилните превози, чрез която нерегламентираните превози ще се считат за престъпление.
„В момента се иска криминализиране за това, че коминът ти пуши, така че нашето настояване за криминализиране на нелегалните превози, при които става въпрос пряко за сигурността на човешки животи, е съвсем резонно“, категоричен е Себахтин Исмаил.
По данни на браншовата организация 80 % от международния и вътрешния автобусен превоз у нас е в сивия сектор. „Най-важно е да закараш пътника там, за където е тръгнал, жив и здрав. Когато фирмата не е регламентирана, ако нещо се случи, отговорността се размива“, казва шофьорът Маргарит Марчев. Пътниците в автобуса му също подкрепят превозвачите в частта с искане за криминализиране на сивия сектор.“Нелегалните фирми нямат никаква отчетност. А от това губи държавата, това са пари, които могат да бъдат давани за здравеопазване, за по-добро образование, за по-хубави пътища“, казва една от пътничките за Симеоновград.
Друго от недоволствата на фирмите е от системата "бонус-малус" и тол системата, от която настояваха да бъдат изключени.
Освен това искат и намаляване на някои от драстичните глоби, който се налагат персонално на шофьорите за не чак толкова сериозни нарушения. 500 лв. е глобата, например, за избледнял мокър печат върху маршрутното разписание.
Дори и в Германия, когато някои от водачите надвиши в допустими стойности -с час например, времето за каране, властите проявяват разбиране. Защото понякога има задръствания да речем, има уважителна причина. За сравнение у нас не се прави никакъв допустим компромис и санкция е 1000 лева за подобно превишаване, дава примери Себахтин Исмаил. По думите му тези твърде крайни персонални глоби за шофьорите са довели до отлив на кадри и фирмите са затруднени в намирането на нови попълнения.
Засега стачката на автобусните превозвачи е символична. Те дават до 13 януари срок за старт на дебатите и постигане на решения по поставените от тях теми. Ако не се изпълнят исканията им, спират да карат.
Автобусните превозвачи няма да оттеглят исканията си и това, което може да ги накара да преустановят протестни действия, е те да бъдат решени. Това заяви пред БНТ днес и Магдалена Милтенова от Конфедерация на автобусните превозвачи.
Ако не решим тези проблеми, които сме поставили, няма да имаме нужда от тол система, поради факта, че няма да се движим и няма да извършим превозите, защото ще фалираме, допълни тя.
Красимира Славова
Василев
Gost
Свободата не ще Екзарх , Иска Караджата
Чавдар
ИКК
Само Бойко Маймуната и Рома Ахмет
Едни Полу-богове на Българския театрален живот ....
....
Ако някой рече да протестира все е маскара
Един от многото в калабалъка
Пътуващ
Nostradamus
ДОВОЛЕН
🇧🇬
Мима Тошева
Сив сектор
Разбирач
Маика ти
Аз
Какво доживях