От х:

Днес в x:

Депутатите махнаха двете цедки за чиновниците. Преглед на печата

24 часа

Искат от фондовете още варианти за втората пенсия, за да стане 2 повече от 1

Частните пенсионни фондове да предложат повече видове пенсионни продукти, така че хората с две пенсии да не получават по-малко, отколкото ако са се осигурявали само в Националния осигурителен институт.

С това предложение новата социална министърка Деница Сачева започва консултации с фондовете, синдикатите и работодателите.

"Не може да не си даваме сметка, че въвеждането на реформата е свързано и с преходен период, в който няма пълно осигуряване и регулярни вноски. В тези условия дискусията трябва да се фокусира върху видовете пенсионни продукти, които да предлагат фондовете, а това, което ще изплащат, ще зависи основно от онова, което е постъпило в тях", каза Сачева в интервю за "24 часа".

Труд

Дерат седем кожи за Нова година у нас

Дерат седем кожи за Нова година у нас, показа проверка на "Труд" в сайтове за обяви, които предлагат оферти на хотели и ресторанти за празника. Офертите за празничната нощ достигат до 280 лева само за вечеря и наздравица. Още по-тъжна става картината, ако се плаща и нощувка. За сметка на това съседите от Сърбия и Македония са отворили оферти на двойно по-ниски цени. Именно те са най-търсените дестинации извън България за посрещане на 2020 година, заради ниските цени, доброто обслужване и близостта им до страната ни. В Гърция, Турция и Румъния празникът също излиза изгодно на нашенци.

Монитор

Депутатите махнаха двете цедки за чиновниците

Основната причина за промените е липсата на отделени средства в бюджета за догодина за самия институт, който трябваше да провежда тестовете, коментираха пред "Монитор" част от вносителите. Вместо това всяко ведомство е трябвало да преведе пари от своя бюджет към института.

Така се връща старият ред, съгласно който всяко ведомство ще си назначава комисия и ще определя вида на конкурса и неговата форма на провеждане. Комисията ще проверява професионалните и деловите качества на кандидатите и ще класира първите трима. Преценката на комисията и класирането на кандидатите не подлежат на съдебен контрол. Ако избраният кандидат не встъпи в длъжност или не полижи клетва в срок от 10 дни, ще бъде назначаван следващият класиран кандидат за поста.

Друга причина е забавянето в приемането на подзаконови нормативни актове. Наредбата, която регламентираше реда за провеждането на тестовете за чиновниците, бе пусната за обществено обсъждане в средата на 2019 година, а в нея се предвиждаше минимум 100 точки на теста.

Сега

Строителни обекти и автосервизи отнесли глоби за замърсяване на въздуха в София

След дни на тежко замърсяване на въздуха в София от кметството рапортуваха за направени проверки и наложени глоби заради изгаряне на "нерегламентирани" материали. Столичният инспекторат е посетил над 60 обекта - строителни, търговски и автосервизи, и е установил, че има нарушения - свързани най-вече с изгаряне на масла. Това съобщи пред журналисти Йоана Христова, зам.-кмет по екологичните въпроси. В цяла Европа качеството на въздуха не е добро, "успокои" Христова.

През изминалото денонощие замърсяването на атмосферата в София достигна критични стойности - повече от тройно превишение на допустимите норми за фини прахови частици. Въпреки че неделният ден донесе известно разведряване, въздухът над по-голямата част от града остава с лошо качество. Това сочат данните на независимото сдружение airbg, което прави мониторинг.

Капитал дейли

Правителството предлага противоконституционен закон, твърдят авторитетни юристи

Освен че е абсурден, проектът на правителството за създаване на механизъм за разследване на главния прокурор е и откровено противоконституционен, той даже в прав текст предвижда да не се прилага конституцията. Този проект е опит да се заобиколи становището на Венецианската комисия и резолюцията на Комитета на министрите от петък, като не случайно тези два документа изобщо не се споменават в мотивите към него. Това е категоричното мнение на юристи, които "Капитал" потърси за коментар по законопроекта, който Министерският съвет обяви след спешно извънредно заседание в събота.

Ден по-рано, в петък, бяха публикувани унищожителните критики на Венецианската комисия и на Комитета на министрите (органи на Съвета на Европа) по законопроекта, лансиран от правосъдния министър Данаил Кирилов още през юни. В резолюцията на Комитета на министрите, който следи за изпълнението на решенията на Съда по правата на човека в Страсбург, в прав текст се казва, че този законопроект не просто не дава разрешение на същностния проблем за липсата на гаранции в българското право за независимо разследване на главния прокурор, но нещо повече - той може допълнително да затрудни инициирането на едно такова разследване. Българските власти отново бяха призовани да предложат нов законопроект, който наистина да дава "солидни гаранции" за ефективното независимо разследване на главния прокурор чрез институционална, йерархическа и практическа независимост на органите, които извършват това разследване. Подчертава се, че ако се налага, следва да се направят и съответните конституционни промени

Дума

Независимият прокурор е симулация на съдебна реформа

Симулация на съдебна реформа, "независимият" прокурор ще е зависим от главния - това са само част от коментарите на юристи и експерти след решението на кабинета с промяна в НПК да бъде създадено "независимо звено", което да може да разследва главния прокурор. В събота МС се събра на извънредно заседание с единствена точка, посветена на въвеждането на нов "независим върховен прокурор".

Има логика, но кой ще разследва този независим прокурор, попита преподавателят по право, бивш председател на парламента и екс служебен премиер проф. Огнян Герджиков. "Ситуацията е доста заплетена. На мен като юрист ми е интересно как точно този механизъм за контрол върху главния прокурор ще кореспондира с текста на Конституцията, който казва изрично, че главният прокурор осъществява методическо ръководство и контрол върху цялата система на прокуратурата. Преди да се задвижи този механизъм, би било удачно Конституционният съд да се произнесе с тълкувателно решение, както е ставало по други въпроси. Иначе тази фигура ще създаде до голяма степен несигурност във взаимоотношението главен прокурор и прокурор с правомощия да разследва главния прокурор", предупреди директорът на "Прозрачност без граници" Калин Славов.

Стандарт

Студентите намаляват, стопиха се с 40 000

Броят на студентите в България намалява, като за последните 5 години те са с над 40 хиляди по-малко. Близо 200 хиляди са студентите в момента, по данни на просветното министерство, съобщи бТВ.

Заедно с българските си колеги, днес празнуват и над 13 хиляди души от други държави, които се обучават у нас.

Бъдещите висшисти са в 52-е професионални направления, в 51-ин университета. От догодина започва да функционира още един университет - Висшето военновъздушно училище в Долна Митрополия.

Земя

11 000 фермери зарязаха полето

Броят на регистрираните земеделски стопани в България намалява за трета поредна година, показват данни на Аграрен доклад 2019, публикуван от Министерството на земеделието. Фермерите в страната през това десетилетие са били най-много през стопанската 2015/2016 г. - 98 303 души. Година по-късно те намаляват с близо 2%, до 96 476 души. След още една година секторът губи близо 4% от регистрираните стопани, като броят им става 93 023. Отливът засилва темпа си през стопанската 2018/2019 г., когато фермерите намаляват с 6,3%, до 87 128 души, показват актуални данни към юли тази година. Така за три години 11 175 фермери зарязаха полето.

Независимо че броят на фермерите намалява, стойността на произведената крайна продукция в сектора се увеличава на годишна база с 1,6%, или с 217,8 млн. лв., до 8,458 млрд. лева. При крайната продукция най-голям е относителният дял на продукцията от растениевъдството - 68,3%, а за 2018 г. относителният дял на продукцията от животновъдството е 23,5%. Най-голям дял в стойността на крайната продукция имат зърнените и маслодайните култури: съответно зърнените - 2,824 млрд. лв., и маслодайните - 1,392 млрд. лв. Двата вида заедно формират половината (49,8%) от стойността на продукцията от отрасъл селско стопанство през 2018 г.

Източник: news.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини