Пролетният фолклорен събор в Хасково „Китна Тракия пее и танцува“ събра най-много одобрение в категорията „Духът на България“ в четвъртото издание на Годишните награди на Министерството на туризма.
Гласуването на платформата на министерството продължи месец и беше затворено в полунощ на Никулден.
Хасковският събор беше в сериозна конкуренция с Празника на розата в Стрелча, но в крайна сметка, в окончателното гласуване, излезе като абсолютен фаворит и в класацията е на първо място с 31,53 % одобрение. Фолклорното събитие е с половинвековна история. В 54-тото издание на „Китна Тракия” през тази година участваха 74 фолклорни групи и 60 индивидуални изпълнители.
В класацията за наградите в туризма в тази категория, след хасковския събор следват: празникът в Стрелча, Празникът на кестена в Петрич, Панаирът на киселото мляко и Фестивалът на народните традиции и художествени занаяти, който се провежда в Разград.
За призовете в 16 категории в надпреварата-6 професионални, 5 художествени и 4 специално предназначени за българските общини се състезаваха близо 100 участника в изключително оспорваната битка тази година.
Макар да водеше убедително в първите дни, другата номинация от Хасково, която беше в категорията за туристическа дестинация или обект и устойчивост на инвестицията- най-високият монумент в света на Богородица, в крайна сметка не взе призовото място.
В класацията монументът на Богородица е на трето място от 15 номинирани обекта. Античната вила „Армира”, номинирана от Ивайловград е на 9-то място. Победителят в тази категория е надписът от Хелена Резот в комплекс Слънчев бряг.
Още една номинация от Хасковски регион обаче взима първа награда. Това е Международният фестивал на любителските комедийни театри, пантомима и сатира „Велко Кънев“, който се провежда в Тополовград и участва в категорията „Туристическо събитие“. С най-голям вот-23,79 % тополовградският театрален фестивал е на първо място в конкуренция с още 16 събития.
Община Минерални бани пък се класира на второ място от 7 претендента в категорията за Община на 2019 г. за културно-исторически туризъм.
И в това издание на наградите за туризъм в категорията „Изборът на българите“ традиционно се определя сред всички туристически обекти, включени в „100-те национални“ и „50-те малко познати места“.
Гласувалите подредиха топ 10 на туристическите обекти у нас, който изглежда така:
1.„Исторически парк“, с. Неофит Рилски, Варна – парк Ветрино – 15 446 гласа
2.Национален исторически музей, София – 13 793 гласа
3.Архитектурно – исторически резерват „Царевец“, Велико Търново – 10 050 гласа
4.Музей Рилски манастир в Рилска света обител, Кюстендил – 9 688 гласа
5.Архитектурно – музеен резерват „Арбанаси“, Велико Търново – 8 041 гласа
6.Национален музей „Васил Левски“, Карлово – 7 849 гласа
7.Мадарски конник, с.Мадара – 7 258 гласа
8.Регионален етнографски музей на открито „Етър“, Габрово – 7 242 гласа
9.Панорама „Плевенска епопея-1877 г.“, Плевен – 5 803 гласа
10.Музеен комплекс Цари Мали град – с. Белчин, Самоков – 5 638 гласа
Четвъртите Годишни награди в туризма–2019 ще бъдат връчени на официална церемония на 16 декември в Централния военен клуб. Победителите ще получат статуетка, изобразяваща символа на красотата на България и запазена марка на конкурса – българската роза, изработена от Димитър Германов специално за церемонията.
Красимира Славова
Хасковлия
Културолог
Самодеец
Асеновград
Българин