Контролният орган на БАБХ няма нито един открит случай на салмонела, а всичко се случва, ако други страни ни предупредят.
Tова коментира в сутрешния блок на БНТ д-р Сергей Иванов от Асоциация "Активни потребители" по повод информацията, че 100 т заразено със салмонела месо е внесено у нас от Полша.
Според специалиста по-голямата част от внесеното заразено месо вече е изконсумирано.
"Малко предистория - става въпрос за нотификацията от 2 декември, за последния месец има 7 нотификации, пристигнали от Полша. Не знам за коя партида става въпрос и от всяка партида колко е пристигнало. При всички положения БАБХ закъсня драстично с предупрежденията", отбеляза д-р Иванов.
Специалисти успокоиха, че при термична обработка (готвене) заразеното месо не е опасно за човека.
Д-р Иванов обаче посочи, че през изминалата седмица само в София има 8 доказани случая на болни от салмонелоза, което е доста над обичайния брой, особено за този сезон.
Според него основният проблем е, че системата за предупреждение не сработва, а за да сработи БАБХ трябва да изпълнява мониторингова програма с лабораторни тестове.
Салмонелата е класически микробиологичен замърсител по храните. В случая става въпрос за подвид на салмонелата, който е по-слабо виролентен и предизвиква хранителни разстройства, допълни Сергей Иванов.
Няма точна информация каква част от стоте тона сурово пилешко месо, внесени от Полша, са били заразени. Знае се, че те са били преработени в колбаси от различни български производители. Не е ясно също каква част е стигнала до пазара.
На еднокнижникът Шайката
Същото беше и със свинската чума, за която се знаеше, че приближава страната една година преди първите случаи да бъдат регистрирани.