Десетина са потенциалните инвеститори, които могат да поемат ангажимента по изграждането на АМ „Дунав-Егея“, за която проектантът е разчел срок за начало на експлоатацията 2025- та година. Сред тях обаче няма български фирми с този потенциал. Разговорите са водени с немски, гръцки, италиански, френски, испански и канадски компании, отбеляза при представянето в Хасково на детайлите по изграждането на 367-километровото трасе, част от проекта ABC+Dе за връзка между Егейско море и Балтийско море инж. Румен Марков от Лардж Инфрастръкчър Проджектс ООД.
Домакин на срещата с участието на представители на национални, регионални и местни власти, бизнеса и неправителствения сектор, бе Хасковската търговско -промишлена палата.
Разчетите на автомобилния трафик в участъкът, за която се предвижда да минава аутобана, свързващ Русе с граничен пункт Маказа, показва, че изграждането на магистрала си заслужава. В момента в това трасе се движат на ден средно между 14 и 26 хил. автомобила, отбеляза инж Марков.
Магистралата ще минава и през района на Хасково-Хасково, Димитровград и минерални бани, като в този участък засечките показват среден поток от автомобили в двете посоки -около 5 000 на ден.
Дължината на АМ “Дунав – Егея” е 367,285 километра, от които 327,865 км в България и стойност на изграждане около 1 860 520 853 евро, а в Гърция дължината на трасето е 39,420 км, като стойността за изграждането ще бъде близо 356 357 148 евро без ДДС. Магистралата е проектирана по новата ресорна наредба за скорост 140 километра в час.
Магистралата ще се изгради чрез публично -частно партньорство, а формата ще е концесия за строителство. Концесионерът ще възвърне вложенията си от събраните тол такси. Проектът предвижда максимален срок на концесията по закон -46 години. В условията за участие ще бъде заложено фирмите, които участват за концесията да са изградили поне 150 километра магистрала, която и да са експлоатирали. Точно това условие ще се окаже и препъникамъкът за включването на български фирми. Те обаче ще могат да се включат като съконцесионери при решение на концесионера, посочи инж. Марков.
Гръцкото правителство е дало съгласие за реализация на аутобана, чака се съгласие на българските управляващи. Инженер Марков подчерта, че се очаква през март месец 2020 година да бъде подписан меморандум за разбирателство от България и Гърция по проекта.
Разчетите в идейния проекта предвиждат магистралата да бъде изградена и пусната в експлоатация до 2025 година, ако процедурите стартират.
Красимира Славова
Edin
Edin
кумец
до Кумец
nelicha - нелича
Естествено
nelicha - нелича
Шишков
Гражданин