Днес преди обяд се състоя пресконференция в сградата на Община Димитровград, на която кметът Иво Димов обяви, че такса смет за града и селата в общината ще бъде повишена от 2020г. с 1 промил за града и 1,3 промила за селата.
Предложението на местната администрация за повишаване на таксата, обвързана с данък сгради, ще бъде разгледана и гласувана на заседание на Общинския съвет. В рамките на града увеличението ще бъде от 4,5 промила на 5,5 промила, а за гр. Меричлери и селата Ябълково, Горски извор, Добрич, Крепост, Черногорово, Радиево и Крум таксата от 5,5 промила става на 6,8 промила. Втората зона - селата Върбица, Бодрово, Сталево, Скобелево, Каснаково, Воден, Брод, Злато поле, Долно Белево, Голямо и Малко Асеново, Райново, Бряст, Здравец, Странско, Длъгнево, Великан и Светлина новия налог, след приемането на повишението, ще бъде 5,8 промила.
Обосновката за повишаването на таксата е най-вече заради почти двойния скок на таксата за депониране на отпадъци по чл.60, 64 от Закона за управление на отпадъците, която се плаща към РИОСВ, обясни Димов. За 2019г. цената за тон отпадаци, депонирани на депото край с. Гарваново, което се използва от общините Хасково, Димитровград и Минерални бани, е 57лева, а от 2020 година тя скача на 95 лева за тон.
Вдигат такса смет в община Хасково с 16.7%
През годините отчисленията за тон депониран отпадък се повишават, като през 2011 година сумата за тон е 3 лева, а за 2020 г. - 95 лева за тон.
2011 г. - 3лв./тон
2012 г.- 9лв./тон
2013 г.- 15лв./тон
2014 г. - 22лв./тон
2015 г.- 28лв./тон
2016 г.- 36лв./тон
2017 г.- 40лв./тон
2018 г.- 45лв./тон
2019 г.- 57лв./тон
2020 г.- 95лв./тон
Този ръст на увеличение е главното основание за значителното нарастване на разходите за битови отпадъци и води до нуждата от увеличение на такса ТБО за населението на общината, по думите на кмета Димов. Увеличението на разходите ще доведат до дефицит по сметката от 1,2 милиона лева за идната година. А повишаването на такса смет ще компенсира около 40 % от този дефицит, като останалите около 600 хил. лева ще бъдат компенсирани от бюджета на Общината.
По изготвената план-сметка за 2020 година, разходите за сметоизвозване, сметосъбиране, обезвреждане на битови отпадъци и поддържане на чистота в града ще бъдат малко над 3 милиона и 700 хиляди лева, а за от останалите населени места в общината малко над 900 хил. лева. Общите разходи по обезвреждане на БО и отчисленията по сметката към РИОСВ за общината ще възлизат на 1 930 323 лева. За справка, през измналата година по план-сметка те са били с около 470 000 лева по-малко (1 460 073 лева), а през 2013 година предвидените средства при налог на таксата по чл. 60. 64 от ЗУО са били 515 392 лева или с около 1 милион и 400 хиляди лева по-малко. По-голямата част от тези средства отиват по сметка на РИОСВ. Като от тази сметка за 2019 година общината е получила 38 300 лева за изграждане на подземни съдове за разделно събиране, които бяха монтирани на бул. „Димитър Благоев“ срещу блок 24 на булеварда през лятото.
Според изчисленията на експерти в Общината, при новия размер на такса смет, собствениците на апартамент от 120 квадрата с мазе и таван в центъра на града ще плащат с около 1,50 - 1,80 лв. повече на месец, което се равнява на 20 - 25 лева годишно увеличение на налога.
На днешната пресконференция кметътДимов припомни, че последните 8 години местните данъци и такси на населението не са пипани и освен увеличението на такса смет, не предвижда други увеличения на данъци за 2020 година.
Гражданите на общината трябва да имат в предвид, че такса смет главно зависи от количеството битови отпадъци, които генерира населението и ако жителите на общината имат по-добра култура по изхвърлянето на отпадъци, сумите по тяхното депониране ще могат да се понижат. По-добра култура означава, да изхвърляме по-голямо количество разделно отпадъци (които не се депонират на депотото в Гарваново, а се извозват от ЕКОПАК), да не изхвърлят строителни отпадъци в контейнерите за битови, а да се наемат контейнери или сами гражданите да ги извозват на общинската площадка за инертни строителни отпадъци и земни маси. По-добрата култура по отношение на боклука ще рефлектира и върху разходите на обществото за почистване и сметоизвозване.
йокин
Нашия кмет
Иво
Тъп робски продажник
Много си ни е хубаво така , все да ни е вътре !
Олег
Боклук
А боклуците в общината начело с новоизбрания нещастник, къде можем да изхвърлим? На Гарваново или ЕКОПАк ще ги съберат? И каква такса ще ни искат?
Вилиана
Олег
Пенсионер
Петък ,събота и неделя на пазара се изхвърлят в пъти повече боклуци от търговците на пазара отколкото изхвърлят хората живеещи в града,още повече че търговците продаващи на пазара са все пришълци от други градове.Иво мини с колата към 15 часа в неделя след пазара и виж какво оставят след себе си пазарджиите.
Защо хората от града трябва да плащат заради далавераджиите на пазара,вдигни им таксите на масите и нарожи санкции за неправомерно изхвърлен боклук ,ние гражданите ли да ти казваме какво да правиш.
До Вилиана
До Вилиана
Вилиана-до 9
Олег
до Вилиана
То да си тъп