Ваксинацията против грип не трябва да се пренебрегва и не трябва да се подхожда към този вид превенция скептично, съветва директорът на дирекция „Надзор на заразните болести” в Регионалната здравна инспекция в Хасково -д-р Снежана Иванова във връзка с наближаването на сезона, характерен за раздвижването на заболеваемостта.
В момента в България все още няма циркулация на грипни вируси, съобщи и националният консултант по микробиология и директор на Националния център по заразни и паразитни болести проф. д-р Тодор Кантарджиев, позовавайки се на данни на Националната референтна лаборатория.
Въпреки че заради топлото време през тази есен, се очаква забавяне на грипната вълна, и тази зима грип ще има в България, прогнозира проф. д-р Кантарджиев.
През тази година има разработени три и четиривалентни противогрипни ваксини. Те съдържат щамове на грипните вируси, които се очаква през сезон 2019 -2020 да предизвикат в глобален мащаб пандемии и в отделните региони епидемиологични ситуации.
„Много е изменчив грипният щам. Грипният вирус е с много мутации, казано разговорно: това е борба за живот, това е адаптация. Така че ние хората трябва да го надхитрим, един вид. Затова всяка година се препоръчват различни щамове в противогрипните ваксини и имунизацията. Няма как да се разработи универсална ваксина като при други инфекциозни заболявания.“, разяснява д-р Иванова.
Всяка година съдържанието на ваксините се оповестява от Световната здравна организация на базата на задълбочени анализи, направени от екип от учени. „ Прави се анализ на ситуацията какво е изолирано в Южното полукълбо, например, и тогава се прогнозират щамовете, които евентуално ще предизвикват епидемиологични и пандемични ситуации тук. Това са прогнозни щамове, но са базирани на изследвания и сериозни анализи.“, разяснява д-р Снежана Иванова.
Заложените в тривалентната ваксина за тази година са грипните щамове Бризбейн, Канзас и Колорадо, а четиривалентната включва, освен изброените, и щама на Пукет.
Не във всички случаи ваксината защитава на 100 % от разболяване, но дори и да пипне грип човек, ваксиниран ли е, със сигурност ще преболедува по-лесно, казва епидемиоложката.
Има хора, които дори и да си сложат ваксина, е възможно да не изработят имунитет. По-рискови са тези например, които са на лечение с кортикостероиди, които пък разсипват имунната система или такива, които са със сериозно затлъстяване, пушачите. Но те са едва 5-6 %, обяснява д-р Иванова.
При всички случаи ваксинирането е препоръчително. Един имунонекомпрометиран организъм би трябвало да изработи имунитет в рамките на 2-3 седмици, след поставянето на противогрипната ваксина.
В момента и дори до средата на декември, ако човек е здрав, е много подходящо време за ваксинация, тъй като се очаква грипната вълна да удари в региона на Хасково през януари., казва д-р Иванова.
Тя припомни, че през 2018 година грипът е „налегнал“ Хасково през 2-та 3-та седмица на януари.
Честото миене на ръцете, проветряването на помещенията, в които се събират повече хора, са най-често даваните съвети като превенция срещу грипа.
Като много добра превантивна мярка д-р Снежана Иванова посочва и природните имуностимулнати. За тях обаче трябва да сме си предвидили по-дълго време за прием докато се натрупат в организма ни със своите полезности, съветва епидемиоложката.
„Добре е още през септември, октомври, да се започнат имуномодулаторите. Аз съм за по-билковите продукти от естествен характер, но при тях трябва време, за да подействат, за да осигурим натрупване в организма на полезните имуностимулиращи вещества от тях.“, казва лекарката.
Съветът на д-р Иванова е дори и за тази превенция да се консултираме с личния си лекар или с педиатъра на детето си.
„Днес имаме много информация, която можем да черпим отвсякъде, но е добре да се направи консултация с лекар, който ни познава, с педиатъра, който се грижи за здравето на детето ни. Защото общопрактикуващият лекар познава нашето състояние и ако имаме някакви здравословни проблеми, ще направи консултация със специалисти дали дадено вещество е подходящо за нас. Независимо че е природен продукт, възможно е, ако не е подходящ за нашето състояние, да има отрицателен ефект върху организма ни“.
И през този сезон ще се наблюдават 10 % от хората във всеки областен град, на базата на които наблюдения се събират и данните за заболеваемостта, както в отделните региони, така и в страната. С тези засечки се фиксират стойностите дали са в предепидемичен период или има епидемия.
Наблюдения се правят през джипитата от 2007 година насам. Започват всяка година на първи ноември и вървят до 31 март. Наблюдават се хора във възрастовите групи т 0-4 г, от 5 г.-14 г., от 15 г.- 29 г., 30 г. -64 г. и от 65 години нагоре.
При повишаване на случаите на заболеваемостта джипитата от сентинелните практики взимат носогърлени секрети, за да се изолират щамовете. Изолираният грипен щам от сентинелните практики през миналата година в Хасково е бил AH1N1, припомни д-р Иванова.
Красимира Славова
баба Янка кандидат врачка
7659867
......
Направо чистачката го написа и ми прибра 15 кинта :)))
Така че и Докторите ви са тъпи шалвари :))
7689567
John
Да, ама не
не ама да
То хубаво, но...
John
kuma lisa