Шофьорите, които паркират в централната част на Хасково и ползват „Синя зона“, ще се обслужват изцяло сами при плащането. Това ще става през паркоавтоматите, които вече покриват зоната за престой на над 90 %.
Нови шест устройства са поставени тези дни на възлови места за паркиране, с което паркоавтоматите стават общо 13, информира управителят на " Тролейбусен транспорт" ЕООД-Хасково , под чиято шапка е Синята зона- Йордан Панев.
Паркоавтоматите са в зоната за паркиране между трите булеварда:„Съединение“, „България“ и „Стефан Стамболов“.
„От 2015 година започнахме да автоматизираме системата за паркиране в „Синя зона“. За първи път през тази година от община ни отпуснаха средства за шест апарата наведнъж“, коментира Панев. Новите автомати са платени през общинския бюджет, за което бяха гласувани 50 000 лева, припомни той. Те ще се обслужват след гаранционния период от фирмата, която спечели обществената поръчка за доставката им.
Три от новите устройства са в зоната на улица „Цар Калоян“ на пресечките й с улиците: „Витоша“, „Пирин“ и „Атон“. Има и на улиците „Велико Търново“- отстрани на читалище “Заря“, и по бул.„Раковски“ в зоната към центъра, както и на кръстовището при улиците „Хаджи Димитър“ и „Скопие“.
По думите на Панев преимуществото на автоматите е, че субективният човешки фактор при заплащане за паркиране е вече нулев. Инкасаторите, които остават да действат ще са 6-7 от 29 в началото на въвеждането на Синята зона в града преди осем година.
На новите места с паркоавтомати в следващите няколко дни инкасаторите само ще информират шофьорите за устройствата и ще им помагат при нужда.
Шофьорите сами ще могат да коригиран плащането през автомата. Задължителен е левът за първия час на използване на паркинга. От там насетне всеки може да доплати с монети за още време, ако му е необходимо, а апаратът сам изчислява времето за стоянката. Така, ако имаш работа за час и половина, например, вместо 2 лева, както беше досега-по лев за всеки започнат час, вече ще се плаща лев и 50 стотинки.
Ако обаче прескочиш времетраенето, за което си платил, наказанието е скоба от контрольорите на Синята зона. Контролните екипи вече ще са два, посочи Йордан Панев.
Освен в лева,през паркоавтоматите е възможно плащане и в евро. Мисли се за въвеждането и на разплащане с банкова карта, тъй като апаратите имат такава възможност, отбеляза той. Според него, след време, паркоавтоматите могат да се свържат в единна система с опция и за плащане при паркиране чрез онлайн приложение.
Според статистиката на Тролейбусен транспорт, за 252 работни дни през 2011 година, когато Синята зона е въведена, средно на ден от нея са генерирани 879 лева, през 2018 година оборотът е 1073 лева дневно. Данните показват, че от началото на тази година до 30 септември заработени на ден са средно по 1162 лева.
„От паркоавтоматите идват свежи пари в ООД-то, влизат веднага, всеки ден, а това е ресурс, които ние можем да ползваме за подобряване на градския транспорт и да влагаме в нови и екологични превозни средства“, отбеляза още Йордан Панев.
Красимира Славова
ето
SF
Ся
e
Неправилно
Жоро
Ани
Жоро
Жоро
ессемес