За да се радваме на безпроблемно шофиране, следва да обърне по-голямо внимание на комбинирането на гумите и джантите, без значение дали става дума за алуминиеви или железни джанти. Според експертите, ако това условие не е изпълнено, автомобилът няма да е толкова стабилен, колкото трябва, а и ще се установят промени при показанията на скоростомера, както и по-голям разход на гориво.
Но нека видим кои са правилата, от които не трябва да се отклоняваме.
Както при джантите от алуминий, така и при стандартните железни джанти широчината е по-тясна, в сравнение с тази на самата гума, което има отношение към по-надеждното прикрепване. Най-добре би било гумата да е с около 3 см по-широка, тъй като обикновено се измерва нейната най-издадена част.
Друго важно нещо е да се съобразяваме с радиуса на въртене, когато сменяме зимни гуми и джанти. Става въпрос за дължината от центъра на самата джанта до върха на протектора. Ако разминаването е голямо, тоест, ако неправилно сме съчетали гума и джанта, то има опасност скоростомерът да започне да отчита съвсем погрешно, както и автомобилът ще започне да гори повече от обикновено.
Нека да не забравяме също, че колкото е по-голяма височината на гумата, толкова по-силно изразена е нейната деформация, когато влизате в завоите. Защо това може да бъде опасно?
Всичко е много просто - по този начин се оказва влияние върху стабилността на колата, което е особено осезаемо когато говорим за високи скорости. Това е и причината да се препоръчва поставянето на по-големи автомобилни джанти и комбинацията им с гуми, които при такова едно високо натоварване не се деформират толкова много, например, тези, чийто профил е по-нисък.
Когато разликата в радиусите на въртене е по-малка, негативните последици могат да бъдат напълно избегнати. Затова, когато избирате какви гуми и джанти да съчетаете, нека разликата бъде съвсем малка /визираме разликата в радиусите на въртене/.