Италиански лекари са първите в света, които успешно са трансплантирали част от гръбначен стълб, съобщи болонския Институт по ортопедия "Рицоли". Екипът от лекарите, воден от Алесандро Гасбарини, в началото на септември е заменил четири прешлена на 77-годишен пациент, страдащ от хордом - рядък тумор, развиващ се в костите на черепа и гръбначния стълб.
"Пресъздадохме гръбначния стълб на пациента, най-близък до естествената му форма. Това стана като възстановихме идеалната анатомия благодарение на костна трансплантация със структура, идентична на тази, която трябваше да премахнем поради тумора", каза д-р Гасбарини.
Според него, аналогични органи и тъкани, като костите, остават най-доброто решение за замяна на човешки органи и тъкани, но при липсата им, лекарите трябва да прибягват до други кости и изкуствени материали - например за замяна на прешлени по-рано са използвали участъци от бедрената кост.
"Имплантирането на четири прешлена на пациент ни приближава до постигане на пълно сливане с гръбначния стълб на пациента и оптимизира навлизането на лъчевата терапия, която например е несъвместима с титановата протеза", каза началникът на отделението за гръбначна хирургия в болницата в Болоня.
За да спасят прешлените от по-рано починал донор, специалистите от "Рицоли" са анализирали съвместимостта им и в условия на пълна стерилност ги замразили при температура минус 80 градуса.
Пациентът, претърпял операцията, вече се е възстановил и е изписан. Той останал в болницата около месец. След две седмици постоперативни прегледи той е преместен в отделението по физиотерапия, където "е бил изправен на крака и се е върнал към възможно най-нормалния живот", подчерта хирургът.