Бюрото по труда в Кърджали работи по редица проекти финансирани по оперативна програма "Развитие на човешките ресурси".Представяме ви пълна информация за тях:
Проект „Младежка заетост” - към 20.09.2019г. са подадени 680 заявки за 1 385 работни места, сключени са 349 договора за 481 работни места Успешно завършилите обучение и стажуване младежи са 302, като 250 са останали на работа при същия работодател.
Сключените договори по Компонент I на проект „Обучения и заетост“ към 20.09.2019г. са 91 за 301 работни места на обща стойност 2 258 489 лв. По Компонент II на проекта, който е насочен към включването в директна заетост или заетост след обучение само на лица с трайни увреждания са подадени 137 заявки за 489 работни места. Постъпили на работа лица 424, от тях 289 в публичен сектор и 135 в реален.
Проект „Обучение и заетост за младите хора” – към 20.09.2019г. в заетост по Компонент I са включени 479 лица – 286 лица в общини и общински предприятия и 193 лица в реален сектор. По Компонент II на проекта, който е насочен към включването в директна заетост или заетост след обучение само на лица с трайни увреждания на възраст до 29 г. включително за областта са подадени 25 заявки, от тях: 8 от публичен сектор за 35 работни места и 17 от реален сектор за 28 работни места. В заетост са включени 43 лица - 26 лица в публичен сектор и 17 в реален.
Проект „Работа” - към 20.09.2019г. броят на одобрените работодатели по проекта е 72 - 6 от публичен сектор и 66 от реален сектор.
Общият брой на одобрените работни места е 376, в т.ч. - от публичен сектор 170 РМ и от реален сектор 206 РМ. Сключени са 63 договора.
Броят на лицата включени в заетост по проекта са 316, от тях 154 лица в публичния сектор и 162 в реален сектор.
Проект „Родители в заетост" - към 20.09.2019г. в областта подадените заявления от родители са 62 бр. Одобрени родители са общо 28. Подадени са 66 заявления от безработни лица за детегледачи, одобрени са 55 лица. Подписани са 28 трудови договори за детегледачи.
На 28 февруари 2019г. приключи новия разширен прием на заявления по проект „Родители в заетост” .
Към 20.09.2019г. по новият прием на документи по проекта са подадени 29 броя заявления, като от тях: 23 са от родители на деца от 0 до 5 години, 6 бр. заявления от многодетни родители. Брой одобрени родители общо – 26, от тях: 20 от 0 до 5 години и 6 многодетни родители. Брой подадени заявления от безработни лица 28, одобрени 28 лица, подписани са 23 трудови договори.
Проект „Ваучери за заети лица“ – към 20.09.2019г. в ДБТ в област Кърджали са подадени 745 заявления, одобрени са 558 заети лица, издадени са 218 ваучери. Включени в обучение 152 лица.
След стартирането на 01.04.2019г. на новия разширен прием на заявления по проекта към 20.09.2019г. са подадени 12 заявления, одобрени са 7 заявления на заети лица. Няма издадени ваучери.
След стартиране на новите услуги на територията на област Кърджали са проведени 5 Мобилни бюра по труда от ДБТ Ардино – 3 и по 1 от ДБТ Кирово Момчилград. Обслужени са на място 163 търсещи работа лица, в т.ч 2 младежи до 29г. вкл.Идентифицирани и активирани са 3 трудово неактивни лица.По време на реализирането на мобилното бюро по труда е извършена регистрация със заявен статус „безработен” на 3 лица, които желаят да ползват услугите на бюрата по труда.Проведени са 8 срещи с работодатели от посетените населени места.Обявени са 15 работни места.
Нов прием на заявления от родители за осигуряване на детегледачи
Агенцията по заетостта стартира нов прием на заявления по проект „Родители в заетост” от 17.09.2019 г. до изчерпване на финансовия ресурс. Проектът е съфинансиран от Европейския социален фонд на Европейския съюз чрез Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2014-2020 и подпомага родителите за по-доброто съвместяване на професионалния с личния живот. Същевременно той предоставя възможност за заетост на безработни лица за полагане на грижи за отглеждане на деца.
По проекта услугата „детегледач” може да се ползва:
- до 8 часа на ден – от заети и безработни родители – в случаите, когато те се грижат сами за децата си от 0- до 5-годишна възраст вкл., т.е. децата не непосещават детски ясли, заведения и предучилищни групи;
- до 4 часа на ден – от заети и безработни многодетни (вкл. самотни) родители – за дете/деца от 0- до 12-годишна възраст, посещаващи детски ясли, заведения, както и училище.
По време на новия прием право да подават заявления по проекта имат родители на деца от 0 до 12 години. Родителите, които могат да се възползват от услугата и желаят да подадат своите документи за участие при новия старт, трябва да бъдат от следните групи:
- Родители на деца от 0- до 5-годишна възраст, незаписани в детска ясла/градина, които имат осигурено работно място по трудово/служебно правоотношение или са самонаети/самоосигуряващи се лица, но към момента полагат грижа за децата си и не са се върнали на работа;
ВАЖНО: Родители, които вече са участвали в проекта и са получили услугата „детегледач” за период до 18 месеца, не могат да бъдат включени отново в проектните дейности за отглеждане на същото дете/деца по настоящия прием.
- Многодетни родители на деца от 0- до 12-годишна възраст, които са се върнали на работните си места, и децата посещават детски ясли/градини, както и училище.
За целите на процедурата, многодетни родители са тези, които имат три или повече деца на възраст до 12 години;
ВАЖНО: Многодетните родители, които имат три или повече деца на възраст до 12 години, и на които е предоставена услугата „детегледач” до 4 часа на ден за период до 18 месеца, не могат да се възползват повторно от същия вид услуга по настоящия прием. Същите биха били допустими участници при положение, че са ползвали услугите на детегледач, назначен по проекта на пълен работен ден (8 часа) за отглеждане на дете/деца от 0- до 5-годишна възраст (вкл.) и желаят да бъдат включени в проектните дейности за предоставяне на почасова услуга в рамките на до 4 часа на ден.
- Безработни лица, регистрирани в бюрото по труда, които са родители на деца от 0- до 5-годишна възраст, незаписани в детска ясла/градина, или безработни лица, които са многодетни родители на деца от 0- до 12-годишна възраст, посещаващи детски ясли/градини, както и училище.
Агенцията по заетостта обръща внимание, че тези родители, които дългосрочно ползват отпуск или отсъстват от работа поради отглеждане на дете/деца от 0- до 5-годишна възраст и имат осигурено работно място (по трудово правоотношение или като самонаети/самоосигуряващи се лица), не следва да са се върнали на работа до получаване на одобрение за включване в проекта.
Безработните родители трябва да започнат работа при работодател или като самонаето/самоосигуряващо се лице в рамките на 4 (четири) месеца от получаване на услугата за отглеждане на дете. След като започнат работа, договорът на детегледача може да бъде удължен и така той да полага грижа за детето в срок до 18 месеца.
ВАЖНО: Безработни родители, които са се възползвали вече от услугата и в рамките на 4-месечния период не са получили предложение за подходящо работно място, могат да бъдат включени повторно само за още 1 (един) допълнителен период от 4 месеца по настоящия прием.
Максималният срок за получаване на услугата „детегледач” е до 18 месеца или до навършване на 5 или 12 години на детето/децата.
Бюрата по труда ще продължат да извършват подбор сред регистрираните безработни лица за детегледачи, като ги насочват за одобрение от родителите.
Кърджали бг вести