Експерти ще помагат на стопаните от Свиленград да се справят със зачестилите нападения от вълци на стадата им.
От Регионалната инспекция по опазване на околната среда и водите организират работна среща в отговор на ескалиралото напоследък напрежение сред животновъдите поради щетите от хищниците. Една от причините за това е увеличаващата се популация на вълците в защитена зона „Сакар“ .
Има съмнения обаче, че някои от стопаните на селскостопански животни прибягват и до забранени методи за намаляване на вълчата популация, като залагане на отровни примамки, смятат експертите. А към това ги навеждал фактът, на значителна смяна на партньорите при повечето от двойките царски орли, гнездящи в района, която наблюдават напоследък. Според експертите това е вероятно да се случва заради отравяне на един от партньорите.
Две от десетте територии на царският орел в Сакар планина през тази година не са заети от двойки птици, което е особено притеснително.
В срещата, насрочена за 2-ри октомври, са поканени за участие представители от полицията, митницата, прокуратурата, ОДБХ, БДЗП, РДГ, НПО, кметовете на общините в Свиленград и Тополовград, ловни сдружения и засегнати животновъди в района на защитената зона.
По време на срещата ще бъдат представени презентации, които ще засегнат актуални въпроси, касаещи законодателството, международния опит, контрола и съвместните действия за предотвратяване използването на отровни примамки.
В програмата са заложени и въпроси, които касаят изплащането на щети, нанесени от кафява мечка.
Последствията за хищните птици, вълците и мечките при използването на отровни примамки.
Haskovo.net