Окончателният списък на стопаните от Хасковска област, които ще получат обезщетение за закланите си дворни прасета ще бъде разписан днес. Това стана ясно по време на Областната епизоотична комисия, на която освен експертите от различните служби, присъстваха и кметовете на населени места.
Днес изтече последният срок, в който местните управници трябваше да предадат в областна администрация актуализирани списъци за броя на отглежданите прасета в личните стопанства, както и за закланите животни в 20-километровите зони около големите свинеферми. Мярката беше наложена превантивно за осуетяването на африканската чума по свинете у нас. Макар Хасковска област да е една от малкото останали незасегнати от разпространението на вирусното заболяване, заради промишлената свинеферма край с. Клокотница, стопаните на 20 километра от нея, които имат в двора си прасета, имаха срок да ги ликвидират сами. След като той изтече се намесват властите и започва принудително клане и загробване.
Много от списъците са по няколко за едно населено място. Те трябва да бъдат унифицирани и повече време за това няма, предупреди кметовете областният управител на Хасково Станислав Дечев. Той им даде срок това да се случи до края на работния ден.
Оказа се, че има много разминавания, дори има случаи, в които посоченият брой доброволно ликвидирани животни е по-голям от този на подадените отглеждани животни. От някои населени места дори липсва един от двата изискуема описа.
Според регламента, стопаните, чиито животни не са регистрирани, но заклани, ще бъдат обезщетени с 300 лв. на двор с до 5 прасета. Там, където е имало повече от пет животни обаче, обезщетението няма да е по-голямо, тъй като по закон до пет е позволеният брой за отглеждане на прасета в личното стопанство.
Списъците за обезщетенията се изготвят от кметовете, след подаване на заявление от съответния стопанин, след това минават заверка от официалния ветеринарен лекар на съответния район и се предават в областната администрация за окончателната заверка от областния управител. След окончателно обобщение на документите от региона, те заминават в Министерството на земеделието, храните и горите, през чийто бюджет ще се покриват загубите.
Всеки, който попада в превантивната зона и остане извън този списък днес, дори и да изпълнил разпореждането и е ликвидирал доброволно животното си, няма да получи обезщетение, обобщи областният управител. Това накара и доста от кметовете в залата да форсират актуализацията на списъците по места.
Някои от кметовете споделиха обаче, че по селата има хора, които са ликвидирали животните си, но не желаят да подадат заявление за обезщетение. Причината за това е, че по този начин се надяват скоро отново да вземат животно за отглеждане. Това обаче няма как да стане, защото в каранните зони правилата са еднакви за всички-стопаните, получили или не обезщетение трябва да дезинфекцират обекта и след това 12 месеца нямат право в него да отглеждат прасета, обясниха експертите.
Междувременно на срещата беше договорен и механизма за разпределението на сумите. Стопаните, които не са посочили в заявленията си банкова сметка, ще получат обезщетенията по населените места, за което ще бъде изготвен график допълнително.
Към този момент колко точно стопани от Хасковска област са заклали доброволно прасетата си, отглеждани в двора, не може да бъде посочено, защото актуализацията върви и днес.
В страната обаче в районите с чумни огнища са засегнати 7 промишлени ферми с умъртвени в тях 119 301 животни, три фамилни и 23 лични стопанства. Закланите до този момент дворни прасета са 891, обобщи д-р Владимир Хърсев от БАБХ – Хасково. Той предупреди обаче, че има тенденция към разрастване на зоните с регистрирани болни животни, главно сред дивите прасета. Последните случаи на африканска чума са от Разград, Забърдо и Велинград.
В Хасковско все още мярката за намаляване на популацията на диви прасета не сработва кой знае колко, въпреки, че ловците получават материален стимул за това-по 150 лева за всяко отстреляно животно. Само едно убито диво прасе има на територията на ловно стопанство Хасково.
По-късно от Областна администрация уточниха, че 2 551 са прасета доброволно заклани в общините от област Хасково, попадащи в 20-километрови санитарни зони около свинекомплекси.
Красимира Славова
Янков
Въпросът, който си задаваме е - защо?
Отговорът е - защото такава е повелята на Партията.
Чисто политически игри, които за пореден път накараха обикновеният българин, да разбере, че живеем не в "демокрация" , а в тоталитарна държава.
Преди десети, Партията беше БКП . Сега са ГЕРБ и ДПС.
Нали никой не се съмнява кой всъщност управлява България?
Защо пък бъдещ кмет?
.. ГЕРБ кмет в Хасково Няма да имат!
А изборите ще изгубят катастрофално.
Момчил-Юнак
reg
Бат Кольо
Май си бил замръзен, и са те размразили вчера!
От десет години, благодарение на резидента на ЦРУ в България - Цв.Цветанов- няма избори.
Предварително са направени и бюлитини, и списъци о протоколи.
Само им сменят местата, в така наречената "изборна нощ"
Никодимчо
Палячото
Палячото
🇧🇬
ветеринар
Момчил-Юнак
Хохоо
ветеринар
Хохо
nelicha – нелича
reg
„България, както ви е известно, е член на Европейския съюз и НАТО, но това не изключва развитието на интензивни отношения с Русия и в такава по-трудна обстановка и условия. Смятам, че конструктивният диалог и конструктивното сътрудничество – това е ключът към мирна и благоденстваща Европа“, заяви българският президент.
ало, щаба
мастикаджия