България не се е отказала от битката за новия завод на "Фолксваген", казва премиерът Бойко Борисов за германския в. "Ханделсблат".
В акцентите на изданието, публикувало избрани части от "писмените му заявления", се споменава, че Борисов е обещал политика, благоприятна за бизнеса, и държавни субсидии. По-нататък се казва, че според него България е готова да изчерпи всички възможности за субсидии, като се съобразява със законодателствотото на ЕС: "Българското правителство предложи при строго придържане към европейското законодателство максимални шансове за държавно подпомагане."
"България е по-добро място от която и да било страна в региона, що се отнася до рисковете за инвестициите", обяснява Борисов за изданието. Уверен е, че инвестиция на "Фолксваген" ще е положителна за цяла Източна Европа, тъй като ще доведе до "синергия за всички държави в Източна Европа", предава "Ханделсблат" думите му с комбинация от цитати и преразказ.
Вестникът пише, че 60-годишният Борисов излага като основни предимства "от негова гледна точка" конкурентната данъчна система, насърчаващите привлекателни за бизнеса предимства като държавни субсидии в комплекс с добра транспортна свързаност и "изгодни" разходи за труд. "Постоянното подобряване на бизнес средата в сравнение с други страни в региона" е "главно предимство на България" заедно с данъчната система и нулевия данък върху дивидентите за такъв тип инвестиции, смята още той.
"Няма решение" или "преговори с Турция"?
Думите на премиера предхождат месеца, в който трябва да бъде оповестено решението на германския концерн. По-рано тази година авторитетни германски издания започнаха да съобщават, че изборът - между България и Турция - е направен и за инвестицията за 1.5 млрд. евро е предпочетен Измир. "Фолксваген" тогава обяви, че решение все още не е взето.
За "Ханделсблат" говорител на компанията във Волфсбург е казал, че след съставяне на списък с фаворити, което е приключило, следва "фаза на преговори с оставащите кандидати". Вестникът допълва, че "най-късно в началото на септември" трябва да има среща на надзорния съвет, за да стане изборът. "Няма решение" на съвета към този момент, твърди за ДПА и премиерът на Долна Саксония Щефан Файл, който също е част от борда. Според него какъвто и да е крайният резултат, той ще е резултат от икономическа преценка, а не от политическа.
Преди дни обаче "Билд" писа, че концернът е избрал Турция и преговорите с президента Реджеп Тайип Ердоган вече са в ход. Аргументите, които се изтъкват по информация на "Билд" в борда на "Фолксваген", са, че хиляди германски компании от години работят в Турция, автоиндустрията ѝ работи с над 250 хил. души (това включва производителите на части) и на практика всички доставчици на части могат да се намерят там.
България предлага на "Фолксваген" голям индустриален обект извън столицата София, в близост до летището на терен, който принадлежи на Първа инвестиционна банка и австрийската фирма за недвижими имоти Soravia. Проблеми като "замърсяването на пода от предишната металургична дейност" (става въпрос за терена на "Кремиковци") могат да се решат, твърди изданието. То цитира с такава оценка архитект и ръководител на бизнес, занимавал се с планиране на заводи на "Даймлер", "Ауди" и други. Имотът може да се санира и използва отново неограничено, обяснява той.
"Най-лоялният партньор" с "добри връзки с Меркел"
Еуфорията на Борисов е голяма и той обещава да е "най-лоялният партньор на най-големия в света гигант на автомобилната индустрия", пише "Ханделсблат". Изпълнителният директор на "Аутомотив клъстър България" Любомир Станиславов е цитиран с думите, че "ако "Фолксваген" стане първият инвеститор от този род в нашата страна, ще получи почти сигурно ексклузивен статус".
Изтъкната в статията е "добрата връзка" с германсктия канцлер Ангела Меркел, поддържана от Борисов, чието правителство подкрепило избора на Урсула фон дер Лайен за председател на Европейската комисия. "България, една от най-бедните страни в ЕС, си е поставила за цел да продължи да развива автомобилната индустрия", тъй като работещите в нея компании наемат 65 хил. служители и генерират 5.5 млрд. евро.
Същевременно "Ханделсблат" отбелязва, че докато изграждането може да отнеме 18 месеца и всичко да стане бързо, сложната процедура за одобряване от българските регулатори може да отнеме между 180 и 210 дни.