От х:

Днес в x:

"Хагската конвенция" потъпкана при драмата в Асеновград?!

Oт Посолството на Република Полша обявиха, че няма да водят публичен диспут относно скандала около семейната драма в Асеновград и насилственото отнемане на две деца от баща им. Отказът се основава на влязло в законова сила решение на българския съд за връщане на двете деца от Асеновград на майка им.

Преди година и половина Тодор Василев довел в България двете си деца Ники и Павел, тъй като по думите му майка им - полякинята Барбара Ядвигд, не се грижела за тях и денонощно пиела. Тя обаче го осъдила по Хагската конвенция с обвинение за международно отвличане, а Софийският апелативен съд постановил те да й бъдат предадени.

Излъчен запис как Николета в присъствието на полиция и съдия-изпълнител насилствено бива отвеждана с кола на полското посолство предизвика серия от протести.

От посолството на Полша благодариха на всички държавни инситуции на Република България за "стриктните и професионални" действия по делото за връщане на "отвлечените" деца.

Те припомниха, че две инстанции на българския съд са решили, че децата трябва да се върнат на мястото, от което са били "отвлечени против волята" и в отсъствието на един от родителите. Решението на българския съд съответствал на предписанията та "Хагската конвенция за гражданските аспекти на международните отвличания на децата", която е ратифицирана от Република България.

За да се убеди в достоверността на твърденията, Actualno.com направи справка с официалния документ, описващ споразуменията между държавите, подписали конвенцията.

Оказа се, че отказващото публичен диспут посолство, както и българските институции не се позовават стриктно към членовете на конвенцията.

Ратифицираният със закон, приет от 39-то НС на 21.02.2003 г. - ДВ, бр. 20 от 4.03.2003 г. Издаден от Министерството на правосъдието, обн., ДВ, бр. 82 от 16.09.2003 г., в сила от 1.08.2003 г., документ посочва, че интересите на децата са от първостепенно значение. (Сами преценете до колко интересите на децата бяха от първостепенно значение?!).

Къде се наблюдават обаче очевидни разминавания и къде буди недоумение твърдата убеденост на полското посолство в правотата на действията и спазването на "Хагската конвенция"?

Според Член 5, точка b, "правото на лични отношения" на родителя включва правото да се отведе детето за определен период от време на място, различно от мястото на неговото обичайно местопребиваване. (т.е. от Полша, където семейството е живяло, обратно в България, от където е родом бащата на Ники и Павел - Тодор Василев).

Според Член 10 централният орган на държавата, в която се намира детето, взема или способства да бъдат взети всички необходими мерки за осигуряване на доброволното връщане на детето. (Сами преценете от видео материала (ТУК) до колко бе осигурено доброволното връщане на детето?!).

Според Член 12 съдебният или административният орган, дори ако е сезиран след изтичане на периода от една година, посочен в предходната алинея, следва да разпореди връщането на детето, освен ако не се установи, че то се е приспособило към новата си среда (Сами преценете дали някой установи до колко детето се е приспособило към новата си среда).

Според Член 13 независимо от разпоредбите на предходния член съдебният или административният орган на замолената държава не е задължен да разпореди връщането на детето, ако лицето, институцията или организацията, които се противопоставят на неговото връщане, установят, че:

b) съществува сериозна опасност връщането на детето, да го изложи на заплаха от психическо или физическо увреждане или по всякакъв друг начин да го постави в неблагоприятна ситуация. (Едва ли тази точка се нуждае от коментар).

Според Член 20 връщането на детето съгласно разпоредбите на чл. 12 може да бъде отказано, ако това противоречи на основните принципи на замолената държава в областта на защитата на правата на човека и основните свободи. (Сами преценете до колко бяха нарушени правата на малката Николета?!).

След разразилия се скандал в Асеновград Държавната агенция за закрила на детето се самосезира от публикация на вестник "Марица" на 27.05.2009г. До тази дата в Агенцията не е постъпвал сигнал нито от държавен орган, нито от родителите на децата, относно принудително им предаване.

От ДАЗД са изискали информация от Отдела за закрила на детето към Дирекция "Социално подпомагане" – гр. Асеновград и в момента тече проверка на обстоятелствата по конкретния казус. Според ДАЗД се касае за съдебно решение на Софийския градски съд, потвърдено от Софийския апелативен съд, по Хагската конвенция за гражданските аспекти на международното отвличане на деца, ратифицирана от Република България.

Изпълнението на влязло в сила съдебно решение се извършва от компетентен орган – съдия изпълнител, със съдействието на Дирекция "Социално подпомагане" и органите на МВР. В конкретния случай са присъствали: началник отдел и социален работник от отдел "Закрила на детето" към Агенцията за социално подпомагане – гр. Асеновград , психолог от МВР, частен съдебен изпълнител, представител на Министерство на правосъдието, консулът на Полша в България, служители на РПУ – Асеновград, представител на Районна прокуратура – Асеновград и юрист от Община Асеновград.

Съобразно резултатите от проверката и при установяване на нарушения от длъжностни лица в Дирекция "Социално подпомагане" – гр. Асеновград ще бъде сезиран Инспекторатът на Агенцията за социално подпомагане за търсене на административнонаказателна отговорност на виновните лица съгласно Закона за закрила на детето.

Висшите интереси на детето следва да бъдат от първостепенна важност във всички действия на обществените и частни органи, в това число и на родителите, отнасящи се до децата, като един от основните принципи на Конвенцията на ООН за правата на детето.

Facebook коментари

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини