Гигантска праисторическа птица с тегло колкото полярна мечка бе открита в кримска пещера по бреговете на Черно море.
450-килограмовата нелетяща птица живяла преди около 1. 5-2 милиона години и може да е служила като източник на месо, кости, пера и яйчени черупки за ранните ловци.
С височина 3. 5 метра, тя била три пъти по-висока от днешните щрауси и е развивала удивителна скорост.
Скоростта вероятно е била жизненоважна за оцеляването ѝ, тъй като птицата живеела сред гигантските хищници през ледниковия период – гепарди, хиени и съблезъби тигри.
Видът Pachystruthio dmanisensis е известен, но учените не осъзнавали колко голям е бил. Първоначално се смятало че подобни гигантски птици са живели единствено в Мадагаскар, Нова Зеландия и Австралия.
За момента учените не разполагат с достатъчно данни, за да кажат дали птицата е тясно свързана с щраусите или с други птици. Внушителното ѝ тегло е близо два пъти по-голямо от на най-голямата моа, три пъти по-голямо от най-голямата жива птица – обикновения щраус, и почти еднакво с възрастна полярна мечка.
Епиорнисите били ощетени от внушителните си размери по отношение на скоростта, но бедрото е дълго и тънко, което подсказва, че пернатото е било добър бегач.
Най-старото място, на което са откривани хоминини извън Африка, е град Дманиси в Грузия, близо до пещерата Таврида, където е намерена птицата.
Учени твърдят, че птицата може да е била типична за видовете при пристигането на първите хоминини в Европа. Вероятна е достигнала Черно Море през Южен Кавказ или Турция.
Пещерата Таврида била открита едва миналото лято при сторителството на това магистрала. Тогава били разкопани и останки на мамут, възможно е мястото да съдържа и други тайни от миналото на европейския континент.
Възможно е птицата да е пораснала толкова заради все по-сухите условия с наближаване на плейстоцена.
Животните с по-големи тела имат по-скромни метаболитни изисквания, което означава, че могат да разчитат на не толкова питателната храна в откритите степи.
Източник: independent.com