Около 10 % от децата, които постъпват в детската градина са с различни проблеми в развитието, които, като външни белези се открояват с липсата на реч, нарушения във волевия процес, невъзможност за концентрация на вниманието. Една от причините за това е лошата храна, с която малките поемат вредните Е-та и бързите захари. Мнението е на педагога и директор на една от детските градини в Хасково Ели Костова. След дългогодишна работа в педагогическата образователна система, която се грижи за най-малките- децата до 7- годишна възраст, тя е категорична, че темата за храненето при децата трябва да се дискутира на висок тон, защото изводите за несъответствия в поведението на малчуганите, прямо възрастта, които прави на база на ежедневните си наблюдения от първо лице, стават все по-тревожни.
Смята, че увреждане на нервната система, която се формира до 7-годишна възраст, е една от основните причини за аномалиите, които наблюдава. А за това, според нея, сред основните фактори е храненето- често недобре балансирано и дори вредно.
Ели Костова приветства предстоящите промени в Наредбата за здравословното хранене на децата, които са на възраст от 3 до 7 години. Според тях, пържените храни и сладките, за които досега беше позволено да присъстват в менюто в детската градина два пъти седмично, вече ще бъдат забранени, няма да има и консервирани продукти, намаляват се и количествата сол.
Целта на проекта e осигуряването на здравословното и пълноценно хранене в забавачките, домовете за деца и детските лагери, да е 100-процентово. Затова се въвеждат изисквания и референтни стойности за прием на хранителни вещества и енергия-балансирано хранене, съответстващо на физиологичните потребности на децата. Освен това, менюта на децата на 3-4 години ще е различно от това на 5-7- годишните.
Актуализирани са ежедневните количества за общ прием на пресни плодове и зеленчуци, чрез които да се осигури оптимално количество витамини и минерали. Важно е включването им в менюто според сезона и освен цели и нарязани, и като напитка от пасирани плодове или прясно изцеден сок. Според разписаните норми в промените, три вида пресни зеленчуци и най-малко три вида пресни плодове ще трябва да присъстват на масите в забавачките. Те ще могат да заместват и едно от междинните хранения-предиобедното.
Много по-строг ще е контролът и за млечните продукти, чието присъствие в менюто също се повишава. Изискванията по новите текстове са за ежедневно включване в менюто на най-малко 350 грама кисело или прясно мляко и на най-малко 35 грама сирене или кашкавал при целодневно хранене.
Промените добавят и още една група храни- растителни масла и млечно масло. Тези мазнините се отделят в самостоятелна група сред основните шест групи храни, които се препоръчват за здравословно хранене, наречена „добавени мазнини“.
В същото време приемът на мазнини ще бъде ограничен, като те не трябва да надвишават 25 -35 % от енергийната стойност на храната.
До 10 % процента от стойността на храната се определя за захарта, а за солта ограничението е до 4.5 грама на ден.
Направените калкулации показват, че няма да има съществена промяна в цената на храноден в сравнение с тази на продуктовия набор от сега действащата наредба, се отбелязва още в предложените промени. Те са в режим на обществено обсъждане от 11-ти юни.
Макар че в детското заведение, на което Ели Костова е директор, не готвят на място, а храната е с доставка от кухня-майка, тя е спокойна за качеството й и е убедена, че децата ще получават пълноценно и здравословно меню.
„Храната, която се приготвя в кухните и се предлага в детските градини подлежи на контрол, така че изискванията ще са приложими. Но проблемът е с какво се хранят децата извън забавачката- у дома, когато са навън с родителите си. Проблемите с приема на некачествена и неподходяща храна се разраства с бясна скорост и всички сме свидетели на последствията, наднорменото тегло е само едно от тях. Та децата приемат не дотам полезни вещества още от най-ранна възраст- с кашите и консервираните пюрета, който не са домашно и прясно приготвени. Затова проблемът с храненето при децата, особено в най-ранната възраст-до 7 години, трябва да се дискутира сериозно и по него да се беседва с родителите“, категорична е Ели Костова. Според нея е резонно дори, освен Наредба за здравословното хранене, да има и такава, с която да задължава детските заведения да организират беседи с родителите по темата за храненето. „В процеса на осигуряване на правилно хранене на децата с повишаване на познанията трябва да участват заедно родителите, педагозите и педиатрите. “, смята директорката на детска градина. Затова именно с мисълта за важност на темата в досегашната си практика Ели Костова въвежда правилата за здравословно хранене на дневен ред още на първите родителски срещи в забавачката.
Красимира Славова
Гладен
79687-980
ще готви на децата сьомга и филе от шотландки благороден елен :)))))
....
55555
Гергана
Майка
МДА
Мисля , че има резон в казаното и то голям.
По-важното в случая е алармата към родителите , дето от най-ранна възраст бутат на децата по площадките и и не само то зрънчовци ,то чипсове , то близалки , то оцветени сокчета , то близалки и какви ли не боклучки , с които са пълни и магазините , че и лавките около училищата ,само и само мир да има и детето да не търси внимание....
И нали се сещате , че пристрастеността към тия боклуци си върви с детето и по-натам в училище- застанете до някой училищен павилион и гледайте какво купуват децата...И ПОСЛЕ - ЩО СА НЕРВНИ , БОЛНИ И ДЕБЕЛИ ПОДРАСТВАЩИТЕ?!?
Никодимчо
MIMI
nmmm
Б
Майка
Христо
Има и друг фактор - огледайте се в града в по високите сгради по базовите станции на GSM оператори - някой знае ли колко е допустимото облъчване? Аз знам - измервал съм го с немски калиброван уред. Облъчването надхвърля в стотици пъти допустимата норма!!! Никой не говори за това... Операторите си градят мрежите и надуват сигнала... познавам хора, които споделят, че след монтаж на такива станции в блока им и и в околните - смъртността от ракови заболявания се е увеличила веднага.
Но за това не се говори, а се очаква не 4G а 5G мрежи - при които е документирано, че смъртта при птиците в близост настъпва за часове. За хората не е документирано. Успех на операторите. Има Господ!
Някой