Кандидатите за приемна грижа на деца в Хасковска област минават през все по-солидно сито, преди да бъдат одобрени. Заради завишените критерии се отчита и тенденция за повишаване на качеството на приемната грижа в региона, коментира по време на месечния брифинг главният експерт в „Закрила на детето“ към Областната социална служба в Хасково -Емилия Стефанова.
Най-малко време при приемните си родители прекарват изоставените от биологичните си майки бебета. Ако от майката има разписана декларация за отказ, то бебето, настанено в „приемна грижа“ престоява в семейството около 3-4 месец-толкова, колкото е необходимо за оформянето на документите му за осиновяване.
Много по-сложно стоят нещата с изоставените тийнейджъри между 12 и 18-годишна възраст. Те трудно намират родители-осиновители и тези, които са настанени в приемни семейства, остават за дълъг период под тяхна грижа.
В крайна сметка обаче социалните служители работят изключително за реинтерграция на децата в биологичните им семейства, освен когато не става въпрос за пряка заплаха за здравето и живота им, категорична е Емилия Стефанова. Заради това, според нея, острата обществена реакция срещу Стратегията за детето е била по-скоро израз на насъбралите се впечатления от държавния апарат, действащ по закрила на децата в Скандинавските държави.
Според статистиката, в Хасковска област през месец април са действали 127 професионални приемни семейства, като при някои от тях има настанени по няколко деца. Това е основно заради тенденцията братче и сестриче да не се разделят при изпращането им в приемно семейство, за да не се прекъсва емоционалната връзка помежду им, обясни Емилия Стефанова.
Красимира Славова
Агата
нешастие
щастие
Пепа
Дидо