ПЛАТЕНА ПУБЛИКАЦИЯ
Джебел е градът, който преди тридесет години отприщи народното недоволство срещу тоталитаризма и отвори широко врата към свободата. Названието Джебел идва от арабски и означава планина. По традиция планинците винаги са се славили с непокорния си дух. На 19 май 1989 г. нашите герои – милите ни майки , съпруги и сестри разбуниха морето на тоталитаризма и „потопиха” символа на световния комунизъм-крайцерът „Аврора”. Днес от дистанцията на времето виждаме много символика в тези думи. Жените родопчанки, дарени от Всевишния да дават живот, поставиха началото на края на тоталитарния режим в България, направиха пробив в Желязната завеса, провокираха срутването на Берлинската стена. И всичко това в името на живота на нашите деца. Зад тези жени застана обществеността на цялата община Джебел. Това беше нашият отговор на тоталното следене, на асимилацията, на прокуждането ни. Само,човек,който насила е изпъден от Отечеството си и е обявен за невъзвращенец, като мен, знае как се обича бащиното огнище.
Демокрацията, която така силно желаехме днес е факт. Имаме свобода на словото, на вероизповеданията, на изразяването. Българи,турци,помаци сме равнопоставени.
За съжаление през последните години партийната партизанщина противопостави джебелчани на джебелчани, граждани на жители на селата.
Време е да сложим край на враждата , която хора в името на властта прокараха между нас. Нашето знаме е Джебел. Само единни можем да възстановим авторитетът на нашата община като първопроходец на демокрацията в страната.
Какво ще ни донесе това знаем всички: инвестиции, иновации в селското стопанство,развитие на туризма, задържане на младите. Да спрем обезкървавяването на Джебел и общината е наша първа задача и мисия.
Днес когато сред нас са десетки наши земляци, прокудени от родния край искаме да им кажем: Не сте забравени, борбата ви няма да остане напразна.
Честити тридесет години свобода драги джебелчани!
Сабахаттин Гьокче, джебелчанин от душа и сърце
реалист