За ползите от членството на България в Европейския съюз учениците от няколко гимназии в Хасково и Димитровград се включиха в дискусия с българския евродепутат Ева Майдел и народният представите от Хасково Евгения Ангелова. Инициатор и домакин на разговора беше областният управител на Хасково Станислав Дечев.
Той прикани младите хора още в началото към неформален диалог и разчупи атмосферата с въпрос към тях, като ги попита колко от тях са решили да продължат образованието си в страни от Европейския съюз. Повечето от половината от гимназистите вдигнаха ръка. „Преди 2007 година това щеше да е безпочвен въпрос, защото не беше въпрос на личен избор да решиш дали да учиш извън страната си. И да се случеше беше изключително трудно“, коментира Дечев, като добави: Точно това е ЕС -свободата да избираш и да пътуваш.
Евродепутатът Ева Паунова- Майдел пък поведе младежите в конкретен пример, като очерта как би преминал един техен ден, ако живееха в страна извън ЕС и решат да отидат на братовчед си в Париж, например, на гости. В разказа си Майдел, водейки младежите стъпка по стъпка, разказа за предимствата, които им дава факта, че са част от жителите на евродържава. Гимназистите разбраха за правата си като потребители, за обезщетенията, които самолетните компании са длъжни да им изплатят, при проблеми с полета, за свалянето на роуминга при разговорите, за здравните права, които имат с европейската си здравна карта.
И още за разликите в таксите, които плащат в учебните заведения, връстниците им от държави извън Евросъюза.
Депутатът от Хасково Евгения Ангелова, която е и зам.-председател на Бюджетната комисия в НС пък говори пред младежите за приемането на еврото в България.
„Движим се по начертаната програма и в средата на 2019 година страната ни трябва да е в чакалнята на Еврозоната. Минимумът престой в тази позиция, преди приемането на еврото, е две години и според прогнозите това ще и срокът в който страната ни ще чака“, подчерта тя. Мит е, че приемането на еврото ще доведе до срив в заплатите на хората. Това няма как да се случи заради Валутния борд, който действа от години у нас, обясни тя.
С лични примери за това какво е да си извън ЕС пред връстниците си разказа Александър Ковачук, който учи в Професионалната гимназия в Димитровград. Семейството му идва от Украйна в Димитровград преди 4 години, в търсене на избавление от войната в родината. „В моята страна има война и икономически тя все повече върви надолу. В България аз имам бъдеще, защото живея в страна, която е част от ЕС, а той е един мирен проект“, каза в част от емоционалния си разказ украинецът.
А с това постави и въпрос за размисъл у останалите тийнейджъри в залата, дали повечето от тях не приемат предимствата, които ползват от регламентите в ЕС просто като даденост. Без да си дават сметка в колко всъщност уреден кръг живеят.
Красимира Славова
Източник: Haskovo.NET
Много сте зле
Ашколсун
Хулиган
Какво ли са..
Пича с москвича
Само така
Футболиер
Umcho
абжж
Спасението е някъде другаде но няма да го коментирам защото има прекалено много самонавити хора носещи розови очила и вярващи в бъдещето на ЕС
ОБЛАСТНИЯ- 3500 заплата, а кака Ева 24000
И накрая УРА!
МайкатаИмЕбавамеНаТияБалъци
Реалист