Зачестиха делата за управление на моторно превозно средство след употреба на наркотични или упойващи вещества. Това заяви председателят на Окръжния съд в Хасково Миглена Тянкова, която беше гост по време на отчета на Районния съд за 2018 г. Тя уточни, че през последните два вторника, когато се гледат възивни дела в Окръжния съд, са били обжалвани или протестирани по няколко такива казуса. Обикновено подсъдимите в тези процеси са млади хора на възраст между 18 и 23 години. Съдия Тянкова допълни, че голяма част от младежите не осъзнават, че наркотестовете отчитат наличие на дрога дни след употребата й.
Много от младежите смятат, че ако отидат на бар в петък или събота, изпушат една цигара марихуана, а на следващата сутрин се изкъпят, всичко е отминало и няма остатъци от наркотиците. Това обаче категорично не е така, защото дръг тестовете отчитат употребата на наркотично вещество. Това е достатъчно деянието да е престъпление. "Часове, дори дни след употребата, организмът не може да се изчисти", категорични бяха магистратите.
В тази връзка от съда възнамеряват да стартират информационна кампания сред учениците още от другия месец в училищата в областта, допълни съдия Тянкова. Тя поясни, че целта им е младите да осъзнаят последиците от употребата на наркотици и да разберат какви са рисковете, сядайки зад волана.
Законът за това престъпление предвижда наказание от 1 до 3 г. лишаване от свобода, глоба от 500 до 1500 лева, както и отнемане на шофьорската книжка за срок от минимум 6 месеца.
В крайна сметка сама по себе си употребата на наркотични вещества има доказано вредно въздействие върху здравето на човек, заключи председателят на Районния съд Пламен Георгиев.
Анета Кутелова
Полицай
бъзз
Тъй става ли?!
До бъзз-ливия
А ако не си - не знам за какво се пениш.
Местен
Какво правят в съда тея хора освен да си пълнят джоба , някой знае ли?
незнайко
Deniss
Djd
Николай
MVP
аз