141 години от Освобождението на Хасково от османско владичество се навършиха днес. По този повод община Хасково организира тържествен ритуал пред паметника-морена (срещу църквата „Успение на Пресвета Богородица“), посветена на 70-те обесени българи от областния град през 1877 г. За делата на героите припомни в словото си днес кметът на общината Добри Беливанов. „На днешния ден свеждаме глава с благодарност към всички знайни и незнайни герои, дали живота си за днешното свободно Хасково. Поклон пред паметта им! Нека бъдем техни достойни наследници! Да живее България!”, заяви градоначалникът.
В памет на загиналите беше отслужена заупокойна молитва от свещениците Антоний Енев, Златко и Йордан.
В тържеството участваха военнослужещи от хасковското военно формирование 52 740 и Духовият оркестър на кметството. Сред гостите на празника бяха областният управител Станислав Дечев, председателят на Общинския съвет Таня Захариева, представители на политически партии, организации, малцина граждани. Те поднесоха венци и цветя пред паметника-морена.
Докато траеше ритуалът, полицаи бяха отцепили движението по част от булевард „България”.
Празничната програма продължава в 18.00 часа в театър „Иван Димов“ с концерт на Московски ансамбъл „Славица“ и Представителен танцов ансамбъл „Хасково“. Входът е свободен за посетители.
Анета Кутелова
Геро
!!!
ааа
Макаренков
Кенанския Маймун
- Давам 100 долара на тоя който докаже Турски гени
-Под Игото , Ботев не е правил разлика между
Мутри-чорбаджии и Пуешки главички - бейове :))
Щази
:D
Особено важна е паметната плоча /морена/, посветена на 70-те обесени българи от Хасково през 1877 г. Паметният текст гласи: “През 1877 г. в този район са обесени 70 българи, свидни жертви за Освобождението на България от османско иго.” Имената остават неизписани, но е запазен споменът за загиналите хасковци през лятото на 1877 г., в трагичните дни на настъплението на Сюлейман паша към Стара Загора. Седем бесилки са издигнати на това място и много хасковци увисват на тях. Кръвопролитията и безчинствата продължават до началото на 1878 г., когато на 7/19 януари по обед в Хасково влиза разузнавателният отряд под командването на щабс-капитан Виламов.
Паметната плоча /Морена/ се превръща през годините в място на почит към загиналите и Освобождението на Хасково.
Затова точно там се провежда събитието.
Димов
Кенанския Маймун
мастикаджия
Ботуш Каишев
Стоимен
12345