От х:

Днес в x:

По-възрастните разпространяват повече фалшиви новини във фейсбук

По-възрастните американци споделят фалшива информация във фейсбук по-лесно отколкото по-младите.

Това е изводът от изследване, проведено от трима учени в областта на политическите науки и публикувано на 9 януари в сп. Science Advances. То хвърля нова светлина върху профила на хората, които разпространяват лъжлива информация във фейсбук.

Андрю Гес, Джонатан Наглър и Джошуа Такър сравняват за периода от април до ноември 2016 г. отговорите на 3,5 хил. американци на въпросник по политическа социология с профилите на тези хора във фейсбук. Целта на учените е да разберат дали съществува някакъв фактор, който да позволи да се прогнозира склонността на потребителите на социалните мрежи да разпространяват фалшива информация, обяснява  Le Monde.

Изследователите стигат до два извода въз основа на получените резултати. 1. стремежът към споделяне на лъжлива информация не е толкова разпространено явление. 2. Вторият извод е още по-любопитен и той е свързан с профила на хората, които разпространяват по-често фалшиви новини. До този момент има няколко изследвания по темата, които се основават на данни от американската президентска кампания през 2016 г., където се подчертава, че консерваторите в САЩ са разпространявали повече лъжлива информация в сравнение с демократите. Това се потвърждава от това изследване. Тук обаче се появява и друг интересен фактор - възрастта.

Хората на възраст над 65 години са били по-склонни да споделят фалшива информация два пъти по-често от по-младите, независимо от нивото на образование, доходи или политически позиции, пишат в изводите си авторите на проучването.

За да обяснят явлението учените формулират няколко хипотези: поколението на американците, които са родени преди 1960 г., по-трудно разбира интернет и въобще начина на действие на онлайн медиите, с възрастта и отслабването на паметта тази възрастова група се оказва и по-уязвима за определен тип лъжливи съобщения.

За да има обаче ясно обяснение защо възрастните споделят повече фалшиви новини има нужда от нови проучвания, тези факти трябва да бъдат потвърдени и в други ситуации, както и в други държави. Изследването освен това не разглежда въпроса дали фалшивата информация се споделя от възрастните хора искрено, т.е. те я смятат за достоверна, или с ясното съзнание, че е невярна, пише Le Monde.

Проучването обаче предоставя нови аргументи на тези специалисти по медийно образование, които смятат, че усилията не трябва да са фокусирани само върху младото поколение, ккато това се случва в САЩ и във Франция, пише френското издание.

Източник: http://clubz.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини