На 3 декември 2018 г. в София Тех парк Езикова гимназия „Христо Ботев“ участва в национален форум за иновации в образованието и с презентация за своята иновативна дейност през изминалата учебна година отговори на въпросите: Готови ли сме да променим българското училище; какво прави една иновация успешна; как съчетаваме традиции, технологии и иновации? Директорът Йорданка Чавдаровавзе участие в панелната дискусия, като разказа за извършените дейности и отговори на въпроси от свои колеги от цялата страна. Идеята бе споделяне на добрия опит и разпространение на резултатите от проектната работа. На сесията като зрител присъства и Министърът на образованието Красимир Вълчев, който заяви, че „основата на иновациите е креативността, а двигателят за това е креативният учител“. Според неговото послание „училището на бъдещето трябва да учи, да провокира креативност, но няма как да го прави, ако самото то не е креативно“. Представянето на кърджалийската езикова гимназия под мотото „Не учим за училище, учим за живота“ беизцяло в унисон с това послание и бе единственото от област Кърджали.
Осъществената от колектива на училището иновация доказа, че ЕГ „Христо Ботев“ е място на знанието и креативността и бе свързана с провеждане на проектна седмица на тема „ПРИРОДАТА – ДОМ“, обвързана с глобалната цел за устойчиво развитие „Отговорно потребление“, интегрирана и пречупена през всеки един учебен предмет. За осъществяването ѝ в училището бе проведено тематично квалификационно обучение на учителите, свързано със спецификата на проектната работа като един от методите на обучение. Акцент бе поставен върху методите и начините за събиране и обработване на информация, развитие на критическото мислене на учениците и за представяне и оценяване на дейността от проектната седмица.
21 паралелки в училището от IX, X и XI клас работиха през цялата учебна година в изградени творчески лаборатории по проекти върху темата. Бе използван наличния материален ресурс в училището – кабинети, компютърни зали, библиотека, физкултурен салон. Дейностите за осъществяване на глобалната цел бяха свързани с формиране на следните компетентности: задълбочени познания в определена област, намиране и извличане на информация, обобщаване, нейното тълкуване, осмисляне и оценяване, възпитаване в толерантност в общуването и взаимодействие с другите. Всяка паралелка оформи творческа лаборатория, ръководена от двама учители от различни общообразователни предметни области.
Работата на отделните творчески лаборатории включваше старателна подготовка с обсъждане и избор на тема за проекта, определяне на работни екипи по класове. Като партньори в иновацията се включиха родителите, РЗИ, Община, Областна управа, производствени фирми в региона и чужбина. Процесът на работа бе ежемесечно контролиран от сформиран експертен съвет по иновацията, който в случаи на нужда оказваше подкрепа и предприемаше коригиращи мерки, с цел постигане целите на иновацията.
Иновативната проектна седмица включваше подготовка и презентиране на дейността на лабораториите ( 21 проекта). На конкурсен принцип проектите бяха оценени от компетентно жури от учители, ученици, родители и представители на различни институции.
Мерило за успеха на иновацията бе възможността учениците да намират оптимални решения на реални житейски проблеми, както и разгръщане на интересите и потенциала им в творческа среда, повишаване нивото на функционалната грамотност и уменията за въздействащо устно и писмено изразяване. През проектната седмица всички ученици и учители имаха възможност да разгърнат собствените си интереси и потенциал в творческа среда, да дадат изява на своите индивидуални способности и умения, независимо от учебното съдържание.
Иновацията на гимназията продължава през настоящата учебна година под мотото „Здравето – универсална човешка ценност“.
Кърджали бг вести