Изключително ниска избирателна активност на историческия референдум за промяна на името на Македония. Въпреки че 91,48% ( 605 016 души) гласуваха на проведеното вчера национално допитване дали да бъде сменено името на страната на "Северна Македония", до момента едва 36,87% (661 393 гласа) от имащите право на глас македонци са гласували при 98,61% от преброените бюлетини.
5,64% (37 312 души) са гласували "против" на въпроса "Дали сте за членство в ЕС и НАТО с приемане на договора между Република Македония и Република Гърция".
Въпреки това парламентът на страната има последната дума. Ще са необходими 2/3 подкрепа (80 гласа от 120), за да бъде ратифициран договорът с Гърция.
Невалидните бюлетини са 2,99%.
Премиерът Зоран Заев обяви, че страната отива към предсрочни избори, ако опозиционната партия ВМРО -ДПМНЕ не приеме и не подкрепи резултатите.
От ВМРО-ДПМНЕ и движението "Бойкотирам" обявиха победа на националното допитване, тъй като ниската избирателна активност не дава легитимност.
Движението "Бойкотирам" се събра пред парламента на страната в Скопие, за да отпразнува победата на консултативния референдум.
"Ясно е, че на този референдум целта не е постигната", обяви председателят на избирателната комисия Оливер Деркоски, цитиран от ДПА.
Според някои ниската избирателна активност е политически удар върху Заев, който много разчита на консултативния референдум.
През юни Заев и гръцкият премиер Алексис Ципрас постигнаха споразумение за преименуване на Бивша югославска република Македония на Северна Македония. В замяна Гърция обеща да позволи на страната да се присъедини към НАТО и ЕС.
В Атина военният министър Панос Каменос написа в "Туитър", че е радостен от резултата на референдума.
"Когато казах, че референдумът ще се провали, бях критикуван. Сега 68% от страната обяви споразумението за невалидно", коментира той.
Но Ципрас и външното министерство на Гърция бързо реагираха. Те обявиха, че застават зад споразумението и Заев.