Двама души са били задържани след побоя над репортер на "Господари на ефира" във Велико Търново. Нападението стана снощи, докато журналистът Димитър Върбанов снимал материал за склад, където храни с изтекъл срок на годност се преетикетират и отново се пускат в търговската мрежа, като стигат дори и детски кухни.
Сигнали за въпросния склад са подавани и преди, случаят е ставал и публично известен. Но до вчерашното нападение над журналист нито една институция не реагира, камо ли - адекватно. Напротив - от склада се хвалели с протекциите си пред Агенцията по храните, коментира кореспондентът на БНТ в Търново.
Репортерът е с травми по главата и ръцете, но без опасност за живота.
След огласяването на нападението, извършено от трима души, премиерът Бойко Борисов коментира случая с думите:
"Разговарях с Терзийски, директора на полицията.... Дал съм им час и половина срок да ми докладват - арестувани, задържани, съответно, пазачи ли са, какви са там побойниците и с цялата строгост на закона да бъдат наказани. Така че надявам се и прокурорите бързо да повдигнат обвинения, разбира се, по всички правила на наказателния закон. Това е недопустимо. Знаете, аз само за кимване или намек към журналист махам депутати от парламентарната група. Такова нещо не може да се толерира. Трябва да сме изключително непримирими към такива деяния и да се знае, че като пипнеш журналист - това следва".
"Двамата задържани ще останат в ареста 24 часа, работата по установяването и доказването на престъпната им дейност продължава - съобщи старши комисар Димитър Машов пред Нова тв. - Уведомена е прокуратурата."
Задържаните са управител на склада и един от работниците.
Това е второто нападение срещу журналиста. През 2010 година той беше ударен с чук по главата.
Асоциацията на европейските журналисти - България категорично осъди вчерашното нападение над Върбанов и напомни, че още през юни той алармира областната дирекция на БАБХ, икономическа полиция и прокуратурата за нередностите, които е открил.
"Оттогава няма адекватна и видима реакция от институциите, въпреки че от представените обстоятелства е видно, че журналистът е защитавал обществения интерес, като е сигнализирал за опасна за обществото практика.
Това е поредният случай, когато при журналистическо разследване, единствените последици са не за предполагаемите нарушители, а за самите разследващи журналисти", се казва в позицията на АЕЖ.
Все по-видно е, че провалът на институциите в борбата срещу организираната престъпност и корупцията се превръща и в заплаха за журналистите, разследващи подобни случаи - категорични са от Асоциацията и настояват за бързи действия за наказване на извършителите на побоя на Върбанов, както и за адекватни мерки за защита на журналистите от насилие.
АЕЖ е партньор на Съвета на Европа и сигнализира тази институция за подобни случаи на насилие над журналисти.
мъгла са